Somnath Sharma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Somnath Sharma
Somnath Sharma 2003 stamp of India.jpg
Sharma on a 2003 stamp of India
Pala
Shërbimi
Vitet e shërbimit 1942–1947
Grada Major of the Indian Army.svg Major
Numri i shërbimit IC-521[1]
Njësia 4th Battalion, Kumaon Regiment
Betejat/luftërat World War II

Indo-Pakistani War of 1947

Çmimet
Lidhjet General V. N. Sharma (brother)

Major Somnath Sharma, PVC (31 janar 1923 - 3 nëntor 1947), i Ushtrisë Indiane, ishte pranuesi i parë i Parak Vir Chakra (PVC), dekorimi më i lartë ushtarak i Indisë. [2]

Sharma u ngarkua në Batalionin e 8-të, Regjimentin e 19-të të Hyderabadit, në 1942. Ai shërbeu në Burma gjatë fushatës Arakan të Luftës së Dytë Botërore, për të cilën u përmend në dërgesat . Duke luftuar në Luftën Indo-Pakistane të viteve 1947-1948, Somnath Sharma u martirizua në 3 nëntor 1947 ndërsa zmbrapsi infiltratorët pakistanezë afër Aeroportit Srinagar ; për galerinë dhe sakrificën e tij në këtë betejë të Badgamit, atij iu dha pas vdekjes Param Vir Chakra.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sharma lindi në 31 Janar 1923 në Dadh, Kangra, pastaj në Provincën Punjab të Indisë Britanike, gjendja e sotme e Himachal Pradesh . Babai i tij, Amar Nath Sharma, ishte një oficer ushtarak. [a] [3] Disa nga motrat dhe motrat e tij shërbyen në ushtri. [4] [b]

Sharma mbaroi shkollimin në Kolegjin Sherwood, Nainital, përpara se të regjistrohej në Kolegjin Ushtarak Mbretëror të Princit të Uellsit në Dehradun . Më vonë ai studioi në Kolegjin Ushtarak Mbretëror, Sandhurst . [5] Gjatë fëmijërisë së tij, Somnath ishte i ndikuar nga mësimet e Krishna dhe ArjunaGita Bhagavad, mësuar atij nga gjyshi i tij. [3]

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 shkurt 1942, pas diplomimit në Kolegjin Mbretëror Ushtarak, Sharma u ngarkua në Batalionin e 8-të, Regjimentin e 19-të të Hyderabadit, të Ushtrisë Britanike Indiane (më vonë për t'u bërë Batalioni i 4-të i Ushtrisë Indiane, Regjimenti Kumaon). Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai pa veprime kundër japonezëve në Burma gjatë fushatës Arakan. Në atë kohë ai shërbeu nën komandën e kolonelit K. S. Thimmayya, i cili më vonë do të ngrihet në gradën e gjeneralit dhe do të bëhej Shef i Shtabit të Ushtrisë nga viti 1957 deri në vitin 1961. Sharma u përmend në dërgesat për veprimet e tij gjatë luftimeve të Fushatës Arakan.

Gjatë gjithë karrierës së tij ushtarake, Sharma u ndikua shumë nga galeritë e xhaxhait të tij Kapiten KD Vasudeva në veprim. Vasudeva shërbeu gjithashtu me Batalionin e 8-të, duke marrë pjesë në Fushatën Malajanase gjatë së cilës ai vdiq duke ndihmuar qindra ushtarë nën komandën e tij për të mbijetuar nga ofensiva japoneze. [3]

Beteja e Badgamit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 Tetor 1947, një grup trupash të Ushtrisë Indiane u vendosën në përgjigje të pushtimit nga Pakistani në 22 Tetor në Luginën e Kashmir . Më 31 tetor, D Company e Batalionit të 4-të të Regjimentit Kumaon, nën komandën e Sharma, u transmetua në aeroplan në Srinagar . Gjatë kësaj kohe, dora e tij e majtë ishte në një suva të hedhur si rezultat i plagëve të marra më parë në fushën e hokejve, por ai insistoi të ishte me shoqërinë e tij në luftime dhe më pas iu dha leja të shkonte. [4]

Më 3 nëntor, një grup prej tre ndërmarrjesh u vendosën në zonën e Badgam për detyra patrullimi. Qëllimi i tyre ishte të kontrollonin infilatorët që lëviznin drejt Srinagarit nga veriu. Pasi që nuk kishte asnjë lëvizje të armikut, dy nga tre kompanitë e vendosura u kthyen në Srinagar në orën 2:00   pm. Sidoqoftë, D Company e Sharma, u urdhërua të qëndrojë në pozicion deri në orën 3:00   pm. Në 2:35   pasdite, ndërmarrja e Sharma u pushkatua nga shtëpitë e banorëve lokalë në Badgam por kundër zjarri nuk u urdhërua të shmangte plagosjen ose vrasjen e civilëve të pafajshëm. Papritur, një lashkar fisnor ( anglisht : militiamen ) prej 700 infiltratorësh iu afrua Badgamit nga drejtimi i Gulmarg . D Kompania së shpejti u rrethua nga tre anët dhe pësoi viktima të mëdha nga zjarri me llaç. Sharma kuptoi rëndësinë e mbajtjes në pozicionin e tij pasi të dy qyteti i Srinagar dhe aeroporti do të ishin të prekshëm nëse humbnin. Nën zjarr të rëndë, dhe duke u mbështetur nga një raport prej shtatë në një, ai i kërkoi kompanisë së tij të luftonte me guxim, duke e ekspozuar shpesh veten në zjarrin e armikut ndërsa vraponte nga një post në tjetrin. [4]

Kur viktima të mëdha ndikuan negativisht në fuqinë e qitjes së kompanisë, Sharma mori mbi vete detyrën e shpërndarjes së municioneve te burrat e tij, duke operuar me mitralozë të lehta . Ndërsa ishte i zënë duke luftuar infiltratorët, një guaskë llaç shpërtheu në një grumbull municioni afër tij. [4] Para se të dorëzohej në plagët e tij, ai transmetoi një mesazh në selinë e brigadës së tij, i cili lexonte:

Në kohën kur një kompani lehtësuese, nga Batalioni i 1-të i Regjimentit Kumaon, arriti në Badgam, pozicioni i mbajtur nga kompania e Sharma kishte qenë e tejkaluar. Sidoqoftë, 200 viktimat e pësuara nga infiltratorët e fisit bënë që ata të humbnin shtysën për të përparuar. Kjo bleu kohë që forcat indiane të fluturonin në fushën e aeroportit Srinagar dhe të bllokonin të gjitha rrugët e hyrjes për në Srinagar vetë. [3] Gjatë betejës, së bashku me Sharma, një oficer i komisionuar i ri dhe 20 radhët e tjera të kompanisë D u vranë. [4] Trupi i Sharma u gjet tre ditë më vonë. Megjithëse ishte shpërfytyruar përtej njohjes, trupi i tij u identifikua me anë të dollapit prej lëkure të pistoletës dhe disa faqe të Bhagavad Gita në xhepin e gjoksit.

Param Vir Chakra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 qershor 1950, çmimi i Sharma i Param Vir Chakra, për veprimet e tij në 3 nëntor 1947 në mbrojtjen e aeroportit të Srinagar, u vu në gazetë. Kjo ishte hera e parë që nderimi ishte dhënë që nga fillimi i saj. [6] Rastësisht, Savitri Khanolkar, vjehrra e vëllait të Sharma, ishte projektuesi i Param Vir Chakra. [7] [8] Citimi zyrtar thotë:

trashëgim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Sharma në Param Yodha Sthal, Memoriali i Luftës Kombëtare, New Delhi
Emri i Major Somnath Sharma në Tyag Chakra (Rrethi i Sakrificës), Memoriali i Luftës Kombëtare, Indi.

Në vitet 1980, Korporata Transportuese e Indisë (SCI), një ndërmarrje e Qeverisë së Indisë nën kujdesin e Ministrisë së Transportit, emëroi pesëmbëdhjetë tankera të naftës së tyre të papërpunuar për nder të marrësve të Param Vir Chakra. Tankeri i naftës së papërpunuar me emrin MT Major Somnath Sharma, PVC iu dorëzua SCI në 11 qershor 1984. Tankeri u skadua pas 25 vjetësh shërbimi. [9]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Episodi i parë i serisë televizive mbi jetën e fituesve të Param Vir Chakra, Param Vir Chakra (1988) mbuloi veprimet e Sharma të 3 nëntorit 1947. Në atë episod, pjesën e tij e luajti Farooque Sheikh . Episodi u drejtua nga Chetan Anand . [10]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet

  1. ^ a b Chakravorty 1995, ff. 75–76. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFChakravorty1995 (Ndihmë!)
  2. ^ "SOMNATH SHARMA | Gallantry Awards". Gallantry Awards, Government of India. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 dhjetor 2017. Marrë më 15 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d "The soldier who won India's first Param Vir Chakra". Rediff. Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 dhjetor 2016. Marrë më 24 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d e Chakravorty 1995. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFChakravorty1995 (Ndihmë!)
  5. ^ "Veer Gatha – The Forgotten Warriors | Major Somnath Sharma". The Frustrated Indian. 18 korrik 2014. Marrë më 24 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  6. ^ "11 Facts You Need To Know About The Param Vir Chakra". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 shtator 2016. Marrë më 24 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ NCERT 2016. Gabim me sfn - Nuk ka shënjestrim CITEREFNCERT2016 (Ndihmë!)
  8. ^ Priya Aurora (27 dhjetor 2013). "7 Facts Average Indian Doesn't Know About Param Vir Chakra". Topyaps. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 shtator 2016. Marrë më 24 shtator 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Vessel details for: Major Somnath Sharma PVC (Crude Oil Tanker) – IMO 8224107, MMSI – 8224107". Marine Traffic. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 janar 2017. Marrë më 14 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ Madhu Jain (15 gusht 1990). "Mandi House hardsells Kashmir in its serial 'Gul Gulshan Gulfam'". Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

citatet

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>