Sonia Gandhi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sonia Gandhi
Sonia në 2014
Presidente e Kongresit Kombetar Indian
Në detyrë
2019 gusht 10 (10-08-2019) – 2022 tetor 26 (26-10-2022)
Paraprirë ngaRahul Gandhi
Pasuar ngaMallikarjun Kharge
Në detyrë
1998 mars 14 (14-03-1998) – 16 dhjetor 2017 (2017-12-16)
Paraprirë ngaSitaram Kesri
Pasuar ngaRahul Gandhi
UPA
Në detyrë
2004 maj 06 (06-05-2004) – 2023 korrik 18 (18-07-2023)
Paraprirë ngaThemelimi
Pasuar ngaShpërbëhet
Të dhëna vetjake
U lind më (1946-12-09) 9 dhjetor 1946 (77 vjeç)
Lusiana, Veneto, Itali
KombësiaItaliane (1946–1983)
Indiane (1983–tani)
Partia politikeKongresi Kombetar Indian
Bashkëshortja/et
(m. 1968; died 1991)
Fëmijët
Vendbanimi10 Janpath, Nju Delhi
ShkollimiBell Educational Trust
NënshkrimiSkeda:Signature of Sonia Gandhi.svg

Sonia Gandhi (née Maino [ ˈmaino ] ; e lindur më 9 dhjetor 1946) është një politikane indiane. Ajo është presidentja më jetëgjatë e Kongresit Kombëtar Indian, një parti politike socialdemokrate, e cila ka qeverisur Indinë për pjesën më të madhe të historisë së saj pas pavarësisë. Ajo mori detyrën si udhëheqëse e partisë në vitin 1998, shtatë vjet pas vrasjes së Raxhiv Gandhit, bashkëshortit të saj dhe një ish-kryeministër i Indisë, dhe qëndroi në detyrë deri në vitin 2017 pasi shërbeu për njëzet e dy vjet. [a] Ajo u kthye në post në 2019 dhe qëndroi Presidente për tre vjet të tjerë.

E lindur në një fshat të vogël pranë Viçenzës, Itali, Sonia u rrit në një familje katolike . Pas përfundimit të arsimit fillor në shkollat vendore, ajo u transferua për mësime gjuhësore në Kembrixh, Angli, ku u takua me Raxhiv Gandhin dhe më vonë u martua me të në 1968. Më pas ajo u zhvendos në Indi dhe filloi të jetonte me vjehrrën e saj, kryeministren e atëhershme të Indisë, Indira Gandhi, në rezidencën e kësaj të fundit në Nju Delhi. Megjithatë, Sonia Gandhi u mbajt larg sferës publike, edhe gjatë viteve të kryeministrisë së bashkëshortit të saj.

Pas vrasjes së burrit të saj, Gandhi u ftua nga udhëheqësit e Kongresit për të udhëhequr partinë, por ajo nuk pranoi. Ajo pranoi t'i bashkohej politikës në 1997 pas shumë lutjeve nga partia; vitin e ardhshëm, ajo u propozua për presidente të partisë dhe u zgjodh mbi Xhitendra Prasadën. [b] Nën udhëheqjen e saj, Kongresi formoi qeverinë pas zgjedhjeve të vitit 2004 në koalicion me partitë e tjera politike të qendrës së majtë. Gandhi që atëherë është vlerësuar si instrumental në formulimin e Aleancës së Bashkuar Progresive (UPA), e cila u rizgjodh në pushtet në vitin 2009. Gandi e refuzoi postin e kryeministrit pas fitores së vitit 2004; në vend të kësaj ajo drejtoi aleancën në pushtet dhe Këshillin Këshillimor Kombëtar . [c]

Origjina e saj e huaj ka qenë gjithashtu një temë e shumë debateve dhe polemikave. [d] Pjesëmarrja aktive e Gandhit në politikë filloi të zvogëlohej gjatë gjysmës së dytë të mandatit të dytë të qeverisë ABP për shkak të shqetësimeve shëndetësore. Ajo dha dorëheqjen si presidente e Kongresit në dhjetor 2017, por u kthye për të udhëhequr partinë në gusht 2019. Edhe pse ajo nuk ka mbajtur asnjë post publik në qeverinë e Indisë, Gandhi është përshkruar gjerësisht si një nga politikanet më të fuqishme në vend dhe shpesh renditet ndër gratë më të fuqishme në botë. [e]

 1. ^ "Sonia Gandhi retires as Congress president, to remain active in politics". The Indian Express. 15 dhjetor 2017. Marrë më 15 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Chowdhary, Neerja (16 dhjetor 2017). "As Sonia Gandhi makes way". The Indian Express. Marrë më 19 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Naqshbandi, Aurangzeb (16 dhjetor 2017). "Sonia Gandhi's 19 years as Congress president: From husband Rajiv's death to son Rahul's elevation". Hindustan Times. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Chandra, Rina (14 prill 2009). "Sonia Gandhi keeps Congress hopes alive in India polls". Reuters. Marrë më 19 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Weinraub, Bernard (24 maj 1991). "Assassination In India; Sonia Gandhi Declines Invitation To Assume Husband's Party Post". The New York Times. Marrë më 25 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Sonia Gandhi re-elected Congress President". Outlook. 25 mars 2005. Marrë më 21 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Sonia Gandhi Biography". Elections in India. Marrë më 24 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Profile: Sonia Gandhi". BBC News. 16 maj 2014. Marrë më 21 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Fourth time in a row, Sonia Gandhi is Congress chief". The Times of India. 4 shtator 2010. Marrë më 25 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Robinson, Simon. "India's Most Influential". Time. Marrë më 25 nëntor 2017. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Sonia: and yet so far". The Economist. 20 maj 2004. Marrë më 25 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Roy, Aruna (15 dhjetor 2017). "Movements and governments". The Indian Express. Marrë më 15 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "End of the longest regency". Outlook. 4 dhjetor 2017. Marrë më 25 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura autogenerated1
 15. ^ Ramaseshan, Radhika (30 gusht 2002). "BJP sees Gujarat ammo in Sonia origins". The Telegraph. Calcutta, India. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2002. Marrë më 2 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Manoj, CL (13 tetor 2017). "The Sonia Gandhi years and what Rahul Gandhi can learn". The Times of India. Marrë më 25 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Riedel, Bruce (24 qershor 2012). "Sonia Gandhi Health Mystery Sets India Leadership Adrift". The Daily Beast. Marrë më 25 nëntor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Richard Sandbrook; Ali Burak Güven (1 qershor 2014). Civilizing Globalization, Revised and Expanded Edition: A Survival Guide. SUNY Press. fq. 77–. ISBN 978-1-4384-5209-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>