Sophie Blanchard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Blanchard shfaqet në një gravurë të vitit 1859 nga Jules Porreau

Sophie Blanchard (25 mars 1778 – 6 korrik 1819) ishte një aeronaute franceze dhe bashkëshortja e pionierit të ballonëve Jean-Pierre Blanchard. Blanchard ishte gruaja e parë që punonte si pilote profesioniste e balonave, dhe pas vdekjes së burrit të saj ajo vazhdoi të fluturojë, duke bërë më shumë se 60 ngjitje. E njohur në të gjithë Evropën për aktivitetet e saj me balona, Blanchard argëtonte Napoleon Bonapartën, i cili e promovoi atë në rolin e "Aeronaute të festivaleve zyrtare", duke zëvendësuar André-Jacques Garnerin. Për restaurimin e monarkisë në vitin 1814 ajo kreu për Louis XVIII, quajti atë "Aeronaute zyrtare e restaurimit".

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e hershme dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sophie Blanchard ka lindursi  Marie Madeleine-Sophie Armant nga prindër protestantë në Trois-Kanuneve, në afërsi të La Rochelle. Pak dihet për jetën e saj përpara martesës së saj me Jean-Pierre Blanchard, balloonist i parë profesional në botë. Data e martesës së saj është e paqartë, burimet citojnë datat që në fillim të vitit 1794[1] ose 1797,[2] por shumica thonë në vitin 1804, viti i kthimit të saj të parë. Blanchard kishte braktisur gruan e tij të parë, Victoire Lebrun dhe katër fëmijët e tyre për të udhëtuar në Evropë, duke ndjekur karrierën e tij të balonave dhe më vonë vdiq në varfëri. 

Citime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marck 2006, p.70–1.
  2. ^ Lynn 2006, p.132.