Sotìr Ferrara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sotir Ferrara

Sotir.jpg

Emri: Sotìr
Mbiemri: Ferrara
Lindi më: 5 dhjetor, 1937
Vendlindja: Hora e Arbëreshëvet, Itali
Profesioni: Peshkop

Sotìr Ferrara (Hora e Arbëreshëvet, 5 dhjetor 1937) është Peshkop shqiptar i Kishës Bizantine ArbëresheSicili, Itali.

Jetëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në Horën e Arbëreshëvet5 dhjetor 1937, pas studimeve në përgatitje për priftëri, 19 nëntor 1961 ai u shugurua prift. Ai është profesor i matematikës dhe i lëndëve shkencore dhe ishte drejtor i Korit bizantinë i Katedralsës së Shën Mitrit përbërë nga arbëreshët e Siçilisë.

15 tetor 1988 ai u emërua nga Papa Gjon Pali II në vendin e peshkopit të Eparkisë së Horës e Arbëreshëvet për arbëreshëve të Sicilisë. Merr bekimin ipeshkvore në Kryekisha e Shën Mitrit të Horës së Arbëreshëvet më 15 janar 1989.

Brenda Konferencës së Peshkopëve në Itali është anëtar i Komisionit për ekumenizmin.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]