Spaghetti aglio e olio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spaghetti aglio, olio e peperoncino

Spaghetti aglio e olio (shqiptimi [spaˈɡetti ˈaʎʎo e ˈɔːljo]; italisht për "spageti [me] hudhra dhe vaj") është një pjatë tradicionale e makaronave italiane nga Napoli.

Pjata është bërë nga salca e lehtë e prerë, e grirë ose e shtypur në hudhër dhe vaj ulliri, ndonjëherë me shtimin e thekave të djegura të kuqe të thatë (në këtë rast emri i saj është spageti aglio, olio e peperoncino), dhe duke hedhur spageti. Majdanozi i imët të grirë mund të shtohet edhe si dekorim, së bashku me djathë parmesan dhe pecorino megjithëse sipas disa recetave tradicionale, djathi nuk duhet të shtohet.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kyle Phillips; About.com Guide. "Spaghetti Aio Oio Recipe - Spaghetti Aglio e Olio" (në anglisht). Italianfood.about.com. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2016. Marrë më 2012-03-05.