Spanja në Festivalin Evropian të Këngës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spanja
Flag
Televizioni transmetuesRadiotelevisión Española (RTVE)
Eventi përzgjedhës
Finale kombëtare
 • 1961–1962
 • 1964–1965
 • 1969–1971
 • 1976
 • 2000–2001
 • 2005
 • 2007–2011
 • 2012-2013 (këngë)
 • 2014
 • 2016–2017
 • 2021 (song)
 • Operación Triunfo
 • 2002–2004
 • 2018–2019
 • 'Benidorm Fest
 • 2022-2024
Përzgjedhje e brendshme
 • 1963
 • 1966–1968
 • 1972–1975
 • 1977–1999
 • 2006
 • 2012–2013 (artist)
 • 2015
 • 2020
 • 2021 (artist)
Paraqitjet
Paraqitjet59
Paraqitja e parë1961
Rezultatet më të miraVendi i 1-rë: 1968, 1969
Rezutatet jo të mira1962, 1965, 1983
Link
Faqja zyrtare: Spanja në Eurovizion

Spanja ka marrë pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 59 herë që kur bëri debutimin e saj më 1961, ku ajo përfundoi e nënta. Që nga viti 1999, Spanja ka qenë një nga "Big Five", së bashku me Francën, Gjermaninë, Italinë dhe Mbretërinë e Bashkuar, të cilët automatikisht lejohen të marrin pjesë në finale, sepse ata janë pesë kontribuesit më të mëdhenj financiarë në Bashkimin Evropian të Transmetimeve. Spanja ka garuar vazhdimisht në garë që nga debutimi i vendit në 1961. I vetmi vend me një zhvillim më të gjatë të paraqitjeve të pandërprera në Eurovizion është Mbretëria e Bashkuar, gjithnjë e pranishme që nga viti 1959.

Spanja ka fituar konkursin dy herë, së pari në 1968 me këngën "La, la, la" të kënduar nga Massiel dhe përsëri në 1969, kur Salome "Vivo cantando" u përfshi në një barazim me Francën, Holandën dhe Mbretërinë e Bashkuar. Konkursi i 1969 në Madrid është e vetmja herë që Spanja ka pritur ngjarjen, pasi që shortet u hodhën pas barazimit në katër drejtime të 1970 dhe konkursit të vitit 1970 u mbajt nga Holanda. Spanja gjithashtu ka përfunduar e dyta në garë katër herë, me Karina1971, Mocedades1973, Betty Missiego1979 dhe Anabel Conde1995, dhe e treta në 1984 me Bravo. Vendi përfundoi i fundit me "Zero pikë" tri herë: më 1962, 1965 dhe 1983 dhe gjithashtu përfundoi i fundit më 1999 dhe 2017.

Që nga viti 2005, Spanja ka arritur vetëm dy herë në top 10, me të dy Pastora Soler (2012) dhe Ruth Lorenzo (2014) duke përfunduar në vendin e 10-të, dhe tani nuk ka arritur të arrijë 20 më të mirët në 10 nga 15 garat e fundit, përfshirë për pesë vjet rresht. (2015–19). Që nga viti 2019, Spanja është vendi aktual pjesëmarrës me thatësirën më të gjatë aktive të fitores, me një total prej 50 vjetësh.

Procesi i përzgjedhjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanja ka ndryshuar rregullisht procesin e përzgjedhjes së përdorur për të gjetur hyrjen e vendit në konkurs, ose një përzgjedhje finale kombëtare ose e brendshme (ndonjëherë një kombinim i të dy formateve) është mbajtur nga transmetuesi në atë kohë. Midis 1977 dhe 1999, shënimet e Spanjës u zgjodhën brenda nga TVE . Para kësaj, zgjedhjet e brendshme dhe konkurset kombëtare, si Pasaporte a Dublín ( Pasaporta për në Dublin ) në 1971, u alternuan.[1]

Garuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Treguesi i tabelës
1
Fitues
2
Vendi i dytë
3
Vendi i tretë
Vendi i fundit
X
Kënga u zgjodh por nuk konkurroi
Viti Artist Titulli Gjuha Finale Pikë Gjysmëfinale Pikë
Conchita Bautista "Estando contigo" Spanjisht 9 8 No semi-finals
Victor Balaguer "Llámame" Spanjisht 13 ◁ 0
José Guardiola "Algo prodigioso" Spanjisht 12 2
Nelly, Tim & Tony "Caracola" Spanjisht 12 1
Conchita Bautista "Qué bueno, qué bueno" Spanjisht 15 ◁ 0
Raphael "Yo soy aquél" Spanjisht 7 9
Raphael "Hablemos del amor" Spanjisht 6 9
Massiel "La, la, la" Spanjisht 1 29
Salomé "Vivo cantando" Spanjisht 1 18
Julio Iglesias "Gwendolyne" Spanjisht 4 8
Karina "En un mundo nuevo" Spanjisht 2 116
Jaime Morey "Amanece" Spanjisht 10 83
Mocedades "Eres tú" Spanjisht 2 125
Peret "Canta y sé feliz" Spanjisht 9 10
Sergio y Estíbaliz "Tú volverás" Spanjisht 10 53
Braulio "Sobran las palabras" Spanjisht 16 11
Micky "Enséñame a cantar" Spanjisht 9 52
José Vélez "Bailemos un vals" Spanjisht, frëngjisht 9 65
Betty Missiego "Su canción" Spanjisht 2 116
Trigo Limpio "Quédate esta noche" Spanjisht 12 38
Bacchelli "Y sólo tú" Spanjisht 14 38
Lucía "Él" Spanjisht 10 52
Remedios Amaya "¿Quién maneja mi barca?" Spanjisht 19 ◁ 0
Bravo "Lady, Lady" Spanjisht 3 106
Paloma San Basilio "La fiesta terminó" Spanjisht 14 36
Cadillac "Valentino" Spanjisht 10 51
Patricia Kraus "No estás solo" Spanjisht 19 10
La Década Prodigiosa "La chica que yo quiero" Spanjisht 11 58
Nina "Nacida para amar" Spanjisht 6 88
Azúcar Moreno "Bandido" Spanjisht 5 96
Sergio Dalma "Bailar pegados" Spanjisht 4 119
Serafín Zubiri "Todo esto es la música" Spanjisht 14 37
Eva Santamaría "Hombres" Spanjisht 11 58 Kvalifikacija za Millstreet
Alejandro Abad "Ella no es ella" Spanjisht 18 17 No semi-finals
Anabel Conde "Vuelve conmigo" Spanjisht 2 119
Antonio Carbonell "¡Ay, qué deseo!" Spanjisht 20 17 14 43
Marcos Llunas "Sin rencor" Spanjisht 6 96 No semi-finals
Mikel Herzog "¿Qué voy a hacer sin ti?" Spanjisht 16 21
Lydia "No quiero escuchar" Spanjisht 23 ◁ 1
Serafín Zubiri "Colgado de un sueño" Spanjisht 18 18
David Civera "Dile que la quiero" Spanjisht 6 76
Rosa "Europe's Living a Celebration" Spanjisht, anglisht 7 81
Beth "Dime" Spanjisht 8 81
Ramón "Para llenarme de ti" Spanjisht 10 87 Member of the "Big 4"
Son de Sol "Brujería" Spanjisht 21 28
Las Ketchup "Un Blodymary" Spanjisht 21 18
D'NASH "I Love You Mi Vida" Spanjisht, anglisht 20 43
Rodolfo Chikilicuatre "Baila el Chiki-chiki" Spanjisht, anglisht 16 55
Soraya Arnelas "La noche es para mí" Spanjisht, anglisht 24 23
Daniel Diges "Algo pequeñito" Spanjisht 15 68
Lucía Pérez "Que me quiten lo bailao" Spanjisht 23 50 Member of the "Big 5"
Pastora Soler "Quédate conmigo" Spanjisht 10 97
El Sueño de Morfeo "Contigo hasta el final" Spanjisht 25 8
Ruth Lorenzo "Dancing in the Rain" Anglisht, spanjisht 10 74
Edurne "Amanecer" Spanjisht 21 15
Barei "Say Yay!" Anglisht 22 77
Manel Navarro "Do It for Your Lover" Spanjisht, anglisht 26 ◁ 5
Amaia y Alfred "Tu canción" Spanjisht 23 61
Miki "La venda" Spanjisht 22 54
Blas Cantó "Universo" Spanjisht Festivali u anulua
Blas Cantó "Voy a quedarme" Spanjisht 24 6 Member of the "Big 5"
Chanel Terrero "SloMo" Spanjisht, Anglisht 3 459
Blanca Paloma "EaEa" Spanjisht 17 100
Nebulossa "Zorra" Spanjisht TBD 11 Maj 2024

Pritjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Vendndodhja Vendi i ngjarjes Prezantues
1969 Madrid Teatro Real Laura Valenzuela

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ del Amor Caballero, Reyes (4 maj 2004). "Preselecciones españolas para Eurovisión, primera parte". eurovision-spain.com (në spanjisht).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]