Ndryshimi mes inspektimeve të "Din Martin"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: bg:Дийн Мартин)
Siç thamë edhe më lart, Din Martin shkëlqeu me filmin ”Luanët e rinj” në të cilin aktron bashkë me Marlon Brandon dhe Mongomeri Kliftin. Me këtë film Din Martin tregoi se përveç në muzikë ai kishte prirje të jashtëzakonshme të krijonte edhe vepra të fuqishme filmore. Emri i tij u bë tejet simpatik për adhurues të shumtë nga mbarë bota. ”Luanët e rinj” shikoheshin gjithkund dhe Martin kishte fituar popullaritet edhe tek ne.
 
Bashkë me mikun e tij [[FrenkFrank Sinatra]] luajnë në filmin "Disa vinin duke vrapuar”, sipas dramës si Vinsente Minelit i cili ishte dramaturgu më i madh i asaj kohe, veprat e të cilit realizoheshin si në teatër ashtu edhe në film.
 
Në vitin 1959 ai e krijon rolin e tij më të fuqishëm në filmin ”Rio Bravo” (1959) në të cilin interpreton një zëvendës sherifi pijanec të cilin e nëpërkëmbin banditët e ndryshëm. Në jetën e tij hyn Sherifi tjetër (Xhon Uejn) i cili i ndihmon Martinit për ta braktisur alkoolin dhe të ndërmerrte aksione heroike në pastrimin e qytezës nga keqbërësit. ”Rio Bravo” ka mbetur ndër filmat më të shquar në historinë e artit filmor amerikan dhe roli i Dan Martinit ndër më të bukurit të realizuar ndonjëherë. Regjinë e filmit e realizoi regjisori Hauard Houks, kurse në film aktruan edhe këngëtari i njohur Riki Nelzon dhe aktorja e famshme Enxhi Dikinson. Din luan sërish me Xhon Uejnin në filmin ”Të bijt e Keti Edlerit” në vitin 1965. Si këngëtar Martin e kopjoi deri diku edhe stilin e Bing Krozbit, por si aktor e kishte stilin e vetë origjinal të cilin e kishin shumë aktorë të njohur.

Menyja e navigimit