Dallime mes rishikimeve të "Fushata e parë e Mehmedi II-të në Shqipëri"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Infobox Military Conflict |conflict=Pushtimi i Shqipërisë nga Otomanët 1452 |image= |caption= |partof= |date=21 korrik 1452 |place= Lindje të Shqipërisë |result=Fit...)
 
No edit summary
}}
{{Ottoman-Albanian Wars}}
Në 1452, sapo aderuar sulltani [[Perandoria Osmane|osman]], [[Mehmedi II]] '''urdhëroi fushatën e tij të parë kundër [[Skënderbeu]]t''', kreu i [[Lidhja e Lezhës|Lidhjes së Lezhës]]. Menjëherë pas [[Rrethimi i parë i Krujës|rrethimit të parë të Krujës]], [[Murati II]] vdiq në [[Edirne]], dhe pasohet nga djali i tij [[Mehmedi II]].

Menyja e lëvizjeve