Dallime mes rishikimeve të "Stampa:Faqja kryesore/A e dini se/sandbox"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
* [[CD]]-të muzikore janë krijuar me kapacitet 74 minuta pasi kaq zgjat edhe ''Simfonia e Nëntë'' e [[Ludwig van Beethoven|Ludvig van Bethoven]].
* Stadiumi Camp Nou në [[Barcelona|Barcelonë]] është stadiumi më i madh në Evropë me kapacitet 98 787 vende.
 
== Java 37 ==
 
*
</onlyinclude>
 
== Java 40 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
* Gjuha e një [[kameleoni]] është dy herë më e gjatë, sesa trupi i tij.
* [[Monumenti i Skënderbeut]], i ngritur më 1968, u vendos me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar.
* [[Bet'hoveni]] para se të kompozonte fuste kokën në ujë.
* Ne [[Turqi]] ka mbi 1 milion njereznjerëz me emrin e Mehmet.
* Në vitin [[1432]], zona e [[Tirana|Tiranës]] kishte 60 qendra të banuara me rreth 1 000 shtëpi dhe 7 300 banorë.
 
== Java 41 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Java 42 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Java 43 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Java 44 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
 
== Java 45 ==
 
[[Skeda:|150px|right|link=]]
*
*
*
*
*
 
== Propozime ==
* Ne Turqi ka mbi 1 milion njerez me emrin e Mehmet.
* Njeriu me i gjate ne historine boterore ka qene shtetasi amerikan R. P. Wadlow, i cili ka vdekur ne vitin 1940. Gjatesia e tij ka qene 2.72 metre.
* Nje gote uje i nxehte ngrihet me shpejte se nje gote uje i ftohte ne frigorifer.
* Per arsye se numri 13 konsiderohet i pa fat, ne SHBA ne shume hotele ne katin e 13-te nuk ka dhoma.
* Anjshtanji deri në moshën 9 vjeç nuk fliste normalisht.
* Zemra e karkalecit ndodhet në kokë.

Menyja e lëvizjeve