Dallime mes rishikimeve të "Argjipeshkvia katolike Tiranë-Durrës"

Jump to navigation Jump to search
v
v (Faqe e re: [[Skeda:Attachmentwh5.jpg|thumb| Arqipeshkvia Metropolitane e Tiranë-Durrës (blu), Arqipeshkvia Metropolitane e Shkodër-Pult (vjollcë), Ipeshkvia e Sapës (kaltër), Ipeshkvia e Lezh...)
 
Më [[25 prill]] [[1993]] kur [[Papa Gjon Pali II]] vizitoi Shqiperinë, shuguroi edhe 4 Ipeshkvij, mes të cilëve Mons. [[Rrok Mirdita]] u emerua Arqipeshkëv Durrës–Tiranë. Më 26 janar 2002 u bë Kushtimi i Kishës Katedrale të Shën Palit në [[Tiranë]] nga Kardinal [[Angelo Sodano]] si perfaqësues i Papës. Atë ditë Arqidioqeza jone Durrës-Tiranë ka marrë prej Papës Gjon Pali II titullin Metropolitane dhe emri e saj ndryshonte në “Arqidioqeza Metropolitane Tirana-Durrës”. Mons. Rrok Mirdita ka marrë paliumin si Metropolit nga [[Papa Benedikti XVI]] më [[29 qershor]] [[2005]] në [[Romë]].
 
==Shiko edhe==
*[[Katolicizmi në Shqipëri]]
*[[Rrok Mirdita]]
3.535

edits

Menyja e lëvizjeve