Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

Jump to navigation Jump to search
25 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.2) (roboti shtoj: mt:Nikita Krushchev; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: mt:Nikita Krushchev; Ndryshime kozmetike)
 
Me Von Gjat jetes se ti ne Dombas ai u be nje prakahs i fort i bolshevizmit gjat revulucioni Bolshevik ai u a antarsua ne Partin e Komunste pas renjes se Cari-t dhe familjes se Tij.
Ne Vitin 1925 mas vdjekes se [[Leninit]] ai prforci lidhejt me [[Stalin]] duke u ber nje mik i ngusht i tij edhe pse ishte një analfabet ai u bo ne nje Patriot dhe kontriboi ne Luften e Dytë Botrore dhe ai morri postin e Gurvenatorit te [[Moska|Moskës]] ne vitin 1941 ne Kohen e Bashkimit Sovjetik kur po zhvillohej lufta e dytë botrore.
 
Ai u be si nje shërbtor i [[Stalinit]] spse ai kishte marr postin duke eliminuar disa nga armiqet e [[Stalinit]] kur ne Marisin e vitit 1953 kur Stalini vdiq Hrushovi duke Eleminualr rivalin e tij per postin [[Lavrentij Beria]] ariti të Behej Kryetar i Bashkimit Sovjeti po ashtu dhe Kryetar i Partisë Komuniste ai udhoqi Bashkim Sovjetik 11 vite.
 
== Vdekja ==
 
== Lidhje të jashtme ==
{{Biografi-cung}}
{{Udhëheqësit e Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik}}
 
[[Kategoria:Biografi]]
 
[[mk:Никита Сергеевич Хрушчов]]
[[mr:निकिता ख्रुश्चेव्ह]]
[[mt:Nikita Krushchev]]
[[nl:Nikita Chroesjtsjov]]
[[nn:Nikita Khrusjtsjov]]

Menyja e lëvizjeve