Ndryshimi mes inspektimeve të "Octavio Paz"

Jump to navigation Jump to search
1 byte removed ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Më 1980 iu nda titulli Doctor Honoris Causa i Univerzitetit të Harvard-it, kurse në vitin vijues ai morri Çmimin Cervantes që është dhurata më me nam në gjuhën spanjolishte. Më 1982 i ndahet edhe Çmimi Neustadt, një njohje gjithashtu shum prestigjioze në botën e kulturës dhe letërsisë.
 
Më 1990, Octavio Paz, merr dhuratën dhe mirënjohjen më të lartë: [[Çmimi NobëlNobel për Letërsi]].
 
Vdiq më 1998 duke lënë një shprazëti në botën letrare të cilën e shënoi thellë me humanizmin, me veprën dhe me kulturën e tij të gjërë si një ndër njerëzit dhe autorët më të respektuar të kohës moderne.
3.535

edits

Menyja e navigimit