Dallime mes rishikimeve të "Nikita Hrushçov"

Jump to navigation Jump to search
Hrushovi duke punuar ne Dombas i dergonte para familjes se tij ne Fshat.
 
Me Vonvon Gjatgjat jetesjetës se ti ne Dombas ai u be nje prakahs i fort i bolshevizmit gjat revulucioni Bolshevik ai u a antarsua ne Partin e Komunste pas renjesrenjës se Cari-t Nikolla II dhe familjes se Tij.
Ne Vitin 1925 mas vdjekes se [[Vladimir Leninn|Leninit]] ai prforci lidhejt me [[Joseph Stalin|Stalin]] duke u ber nje mik i ngusht i tij edhe pse ishte një analfabet ai u bo ne nje Patriot dhe kontriboi ne Luftën e Dytë Botrore dhe ai morri postin e Gurvenatorit te [[Moska|Moskës]] ne vitin 1941 ne Kohen e Bashkimit Sovjetik kur po zhvillohej lufta e dytë botrore.
 
Ai u be si nje shërbtor i [[Joseph Stalin|Stalinit]] spse ai kishte marr postin duke eliminuar disa nga armiqetarmiqët e [[Joseph Stalin|Stalinit]] kur ne Marisin e vitit 1953 kur Stalini vdiq Hrushovi duke Eleminualr rivalin e tij për postin [[Lavrentij Beria]] ariti të BehejBëhej Kryetar i Bashkimit SovjetiSovjetik po ashtu dhe Kryetar i Partisë Komuniste ai udhoqi Bashkim Sovjetik 11 vite.
 
== Vdekja ==

Menyja e lëvizjeve