Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Shqipërisë"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
 
Gjatë viteve [[1928]]-[[1934]] u ndërtua porti detar i Durrësit dhe pontile druri ne Sarandë, Vlorë e Shëngjin, që u shkaterruan gjatë Luftes se Dyte Boterore. Nga viti [[1945]] deri ne vitin [[1952]], u rindertua porti i Durrësit dhe disa kalata betoni ne Vlorë, Sarandë e Shëngjin. Gjatë bregdetit Jon janë ndërtuar kalata e pontile në gjirin e Spilesë në [[Himarë]] dhe në [[Sasaj]] ([[Lukovë]]) që shërbenin kryesisht për transport agrumesh. Porti kryesor i vendit është ai i Durrësit, ku funksionon edhe kantieri i riparimit të anijeve.
Fakulteti i Shkencave Nayrore
==Burim i të dhënave==
Shqiperia nje shtet bregdetar i cili laget nga deti Jon ,Adriatik te cilet keta te dy futen ne detin mesdhe dhe e kane derdhjen ne oqeanin Atlantik.
<small><references/></small>
keto dalje ne oqean kushtezojne karakterin mesatar te klimes ne te cilin kemi klime:mesdhetare ne pjesen perendimore te vendit,klime kontinentale ne pjesen lindore,dhe klime malore ne pjesen veriore te Shqiperise.Ne Shqiperi kemi turizem blu,turizem te bardhe dhe turizem te gjelber.
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.fshn.edu.al/biologjia/SCOPES/009-027-KreuI-Pasurite%20ujore%20shqiptare.htm#LumShqip Pasuritë ujore në Shqipëri] - Rrjeti :[[.edu|Ed.]] [[.al|Al.]]: Fakulteti i Shkencave Nayrore
 
{{Evropa-gjeo-cung}}
{{Evropa-gjeo}}
 
[[Kategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Shqipëri]]
[[Kategoria:Gjeografia e Shqipërisë]]
 
[[be:Геаграфія Албаніі]]
[[bg:География на Албания]]
[[bn:আলবেনিয়ার ভূগোল]]
[[bs:Geografija Albanije]]
[[cy:Daearyddiaeth Albania]]
[[de:Geographie Albaniens]]
[[en:Geography of Albania]]
[[es:Geografía de Albania]]
[[fr:Géographie de l'Albanie]]
[[hu:Albánia földrajza]]
[[it:Geografia dell'Albania]]
[[lt:Albanijos geografija]]
[[mk:Географија на Албанија]]
[[nn:Albansk geografi]]
[[no:Albanias geografi]]
[[pl:Geografia Albanii]]
[[pt:Geografia da Albânia]]
[[ru:География Албании]]
[[sl:Geografija Albanije]]
[[sv:Albaniens geografi]]
[[tr:Arnavutluk coğrafyası]]
[[uk:Географія Албанії]]
[[zh:阿尔巴尼亚地理]]
1

edit

Menyja e lëvizjeve