Dallime mes rishikimeve të "Malé"

Jump to navigation Jump to search
98 bytes removed ,  9 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: zh-yue:馬累 largoj: nap:Malé)
v
[[Skeda:Male-total.jpg|thumb|right|300px|Malé]]
'''Malé''' (Gjuhanë gjuhën Dhivehidhivehi: މ ާ ލ ެ) janëështë kryeqytetkryeqyteti i Maldiveve. Ka një popullsi prej 81.,647 banorë në vitin 2004, gjendet në mes të Oqeanit Indian afër ekuatorit, si edhe si qendër ekonomike dhe administrative e vendit është gjithashtu porti kryesor tregtar.
 
=== HISTORIAHistoria ===
Malé (Gjuha Dhivehi: މ ާ ލ ެ) janë kryeqytet i Maldiveve. Ka një popullsi prej 81.647 banorë në vitin 2004, gjendet në në mes të Oqeanit Indian afër ekuatorit, si edhe si qendër ekonomike dhe administrative e vendit është gjithashtu porti kryesor tregtar.
Nga viti 1887 deri në vitin 1965, qyteti ishte protektorat britanik. Më vonë u bë kryeqyteti i shtetit të ri të pavarur të Maldiveve.
 
[[Kategoria:MaldivesMaldivet]]
=== HISTORIA ===
Themeluar nga portugezët, Malé në më të shumtën e kohës së fundit qëndronte në një protektorat britanik nga 1887 deri më 1965, më vonë të bëhet kryeqytet i shtetit të ri të pavarur të Maldiveve.
 
[[Kategoria:Maldives]]
 
[[ace:Malé]]

Menyja e lëvizjeve