Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Kolera"

1 byte removed ,  11 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.5.4) (roboti shtoj: ps:کولرا)
Simptomat e kolerës ndahen në tri stadiume:
# Në stadiumin e parë, dominon [[jashtëqitja]] dhe [[vjellja|vjellët]] e shpeshta të cilat shkaktojnë dhimbje barku tek i infektuari.
# Në stadiumin e dytë ([[Exsikkoza]]) si shkak i jashtëqitjeve dhe vjelljeje të shpeshta paraqitet mungesa e lëngjeve në trupin e njeriut. Kjo shkakton ramjenrenjen e temperaturës e cila shprehet me ndryshimin e pamjes së fytyrës ku maja e hundës është më e mprehtë, faqet rrinë të vara dhe ndryshimi i ngadalshëm i rrudhave të fytyrës.
# Në stadiumin e fundit reagon i gjithë trupi me zjarmëni (temperaturë të lartë) dhe infektuari përmbahet, turbulloset dhe bie në agoni kjo mund të përcillet me një infektim të lëkurës, mushkërive apo ndonjë organi tjetër.
 
Personat me [[Grupet e gjakut|grupin e gjakut]] 0 janë më të ndjeshem dhe më të rrezikuar nga Kolera.
 
== Shkaktari ==
Anonymous user