Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Carl Friedrich Gauss"

ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: ms:Carl Friedrich Gauss)
No edit summary
 
== Jeta ==
 
Nw moshwn shtatw vjeçare, Karl Fridrih Gauss ka filluar shkollwn fillore dhe potenciali i tij u vu re pothuajsemenjwherw. Mwsuesin tij, Buttner dhe asistenti i tij, Martin Bartels, ishin tw habitur kur Gausi pwrmblodhi shumwn 1-100 nw cast nga diktimi se shuma ishte 50 palw tw tjera tw numrave ku çdo palw pwrmbledhje tw 101.
Nw 1788 filloi edukimi i Gausit nw gjimnaz me ndihmwn e Buttner dhe Bartels. Pas marrjes sw njw burse nga Duka i Brunswick-Wolfenbuttel, Gausi hyru nw Kolegjin Carolinum nw 1792. Nw akademi Gaussi ka zbuluar nw mwnyrw tw pavarur ligjin Bode, teoremwn binome dhe arithmetike-logjike, si dhe ligjin e reciprocitetit katror teoremwn e numrit.
Nw 1795 Gausi u largua nga Brunswick pwr tw studiuar nw Gottingen University. Mwsuesi i Gausit ishte Kaestner. Miku i tij i vetwm nw mesin e nxwnwsve ishte Farkas Boljait. Ata u takuan nw 1799 dhe ndenjwn me njwri-tjetrin pwr shumw vite.
Gausi u kthye nw Brunswick, kur ai mori njw diplomw nw 1799. Pasi Duka kishte rwnw dakort tw vazhdonte ti jepte bursw Gausit, ai kwrkoi qw Gausi tw paraqiste njw dezertacion pwr doktoratwn nw Universitetin Helmstid.
Me burswn e tij pwr ta mbwshtetur atw Gausi nuk kishte nevojw pwr tw gjetur njw punw. Ai botoi librin Disquisitiones Arithmeticae nw verwn e vitit 1801. Kanw qenw 7 seksione, por pjeswn e fundit i wshtw kushtuar vetwm teorisw sw numrave.
 
 
 
== Veprat ==
Reference: "The Mathematics of Ciphers, Number Theory and RSA Cryptography", S.C.Coutinho,
Redaktoi: Valmir LAMAJ
 
== Mitologji==
Ekzistojnë shumë histori për këtë gjeni. Thuhet se dhuntitë e tij u shfaqën në moshën 3- vjeçare kur korrigjoi një gabim në veprime të të atit.
Historia e famshme e Gausit thotë se në shkollën fillore ngaqë ishte sjellë keq id ha si detyrë të mblidhte numrat nga 1 tek 100. Gausi e gjeti zgjidhjen menjëherë për habinë e mësuesit të tij
Metoda e Gausit konsistontë në mbledhjen e numrave periferikë:1+100;2+99 etj.Formoheshin 50 çifte ku shuma e secilit çift ishte 101. Që këtej 50×101=5050. Sidoqoftë dyshohet për vërtetësinë e kësaj historie.
Gjithashtu thuhet se Gausin e ndërprenë njëherë në zgjidhjen e një problem sepse gruaja e tij ishte duke vdekur. Ai ka thënë “Thuaji të presë një minutë, sa ta mbaroj”
 
 
== Thënie ==
Anonymous user