Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[File:Product’s lifecycle.svg|right|350px]]
 
'''Prodhimo''' është përdorimi i [[Makina|makinës]], [[Mjetet|mjetve]] dhe punës për të prodhuar mallra për përdorim ose shitje. Termi mund t'i referohet për një gamë të gjërë të veprimtarisë njerëzore, prej te prodhimet [[Artizanati|artizanale]] deri te [[Prodhimit i teknologjisë së lartë|teknologjia e lartë]], por është më së shpeshti aplikohet në prodhimet [[Industria|industriale]], në të cilat lëndëve të para janë shndërruar në mallra të përfunduar në një shkallë të madhe.
 
[[File:Product’s lifecycle.svg|right|350px]]
 
Mallrave të tilla të përfunduar mund të përdoren për prodhimin e produkteve të tjera, produktet më komplekse, të tilla si [[aeroplani]], pajisje shtëpiake, [[Automobili|automobilat]] ose shiten për tregtarët me shumicë, të cilët i shesin për shitësit e tjerë, të cilët pastaj i shesin për "[[konsumator|konsumatorët]]".

Menyja e navigimit