Ndryshimi mes inspektimeve të "Prodhimi"

Jump to navigation Jump to search
415 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Mallrave të tilla të përfunduar mund të përdoren për prodhimin e produkteve të tjera, produktet më komplekse, të tilla si [[aeroplani]], pajisje shtëpiake, [[Automobili|automobilat]] ose shiten për tregtarët me shumicë, të cilët i shesin për shitësit e tjerë, të cilët pastaj i shesin për "[[konsumatori|konsumatorët]]".
 
Prodhim i merr e kthen në të gjitha llojet e [[Sistemi ekonomik|sistemeve ekonomike]]. Në ekonominë e tregu të lirë, prodhim drejtohet zakonisht në drejtim të [[prodhimi masiv|prodhimit masive]] të [[produkti (biznes)|produkteve]] për shitje tek [[Konsumatori|konsumatorët]] në një fitim. Në ekonominë kolektive, prodhimi më shpesh udhëhiqet nga shteti për të furnizuar qendra të planifikuara ekonomike.
 
Prodhimi modern përfshin të gjitha proceset e ndërmjetme të nevojshme për prodhimin dhe integrimin e komponenteve të prodhimit. Disa industri, të tilla si prodhimi i [[Fabrikimi (gjysmëpërçues)|gjysmëpërçuesve]] dhe [[Fabrikimi (metalet)|çelikut]] përdorin termin ''fabrikim''.
 
==Historia dhe zhvillimi==

Menyja e navigimit