Ndryshimi mes inspektimeve të "Informatika"

Jump to navigation Jump to search
7 bytes added ,  9 vjet më parë
U kthye versioni 1056360 i bërë nga CapoMpt (diskutimet)
v
(U kthye versioni 1056360 i bërë nga CapoMpt (diskutimet))
|[[Image:Enigma.jpg|130px|right|thumb|Ushtria gjermane përodri [[Makina Enigma|makinën Enigma]] gjatë [[lufta e dytë botërore|luftës së dytë botërore]] për të komunikuar në sekret.]]
|}
'''CapoInformatika''' është [[shkenca]] që merret me të gjitha çështjet e përpunimit të vetvetishëm të [[informacioni]]t nëpërmjet përpunuesve elektronikë.
 
Termi '''informatikë''' është bashkimi i dy fjalëve të gjuhës franceze “informatique”, ''informacion'' (ose ''të dhëna'', ''informata'') dhe ''automatique'' (''automatik'') dhe u përdor për herë të parë në vitin [[1962]] nga [[Philippe Dreyfus]] për të treguar përpunimin automatik aritmetik të informacionit. Ka shumë përkufizime të ndryshme se çfarë përfshihet brenda termit informatikë.

Menyja e navigimit