Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Lumi Pärnu"

5 bytes added ,  11 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (r2.7.1) (roboti shtoj: en:Pärnu River)
vNo edit summary
[[Skeda:Pärnu jõgi.jpg|thumb]]
'''Lumi Pärnu''' është një ndër lumenjtë më të gjatë të [[Estonia|Estonisë]] dhe lumi më i madh në [[Estoni]]në jugperëndimore. Buron në Estoninë qendrore dhe kalon në qytetin [[Pärnu]], ku dhe derdhet në Gjirin e Pärnut. Gjatësia e tij është 144 km, dhe ka një pellg ujëmbledhës prej 6920 km² dhe ka prurje prej 64.4 m³/s<ref name="characteristics">{{cite web|url=http://www.maves.ee/Projektid/1999/Parnu%20joe%20valgala%20veekasutuskava%20projekt.pdf|title=Pärnu River Basin Management Plan|publisher=AS Maves http://www.maves.ee|accessdate=2009-11-09}}</ref>
 
Lumi Pärnu është një ndër lumenjtë më të gjatë të [[Estonia|Estonisë]] dhe lumi më i madh në [[Estoni]]në jugperëndimore. Buron në Estoninë qendrore dhe kalon në qytetin [[Pärnu]], ku dhe derdhet në Gjirin e Pärnut. Gjatësia e tij është 144 km, dhe ka një pellg ujëmbledhës prej 6920 km² dhe ka prurje prej 64.4 m³/s<ref name="characteristics">{{cite web|url=http://www.maves.ee/Projektid/1999/Parnu%20joe%20valgala%20veekasutuskava%20projekt.pdf|title=Pärnu River Basin Management Plan|publisher=AS Maves http://www.maves.ee|accessdate=2009-11-09}}</ref>
 
== Referenca ==
3.535

edits