Ndryshimi mes inspektimeve të "Spiunazhi"

Jump to navigation Jump to search
15 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Historia e shkruar e spiunazhit, te paktën ajo që njihet ka filluar qysh ne Greqinë e lashte kur Istieu i Militit spiunonte perset që donin te pushtonin Greqinë për llogari te qytetit te Azisë se Vogël te Militit. I maskuar nen petkun e "tradhtarit", Istieu, fitoi besimin e komandanteve ushtarake perse, madje te vete Darit te Madh, mësoi planet e tyre për sulm ndaj Greqisë. Paisi mësoi atë që donte i rroi kokën dhe duke e bere tatuazh informatën ne kokën e skllavit te vet, e dërgoi atë pasi iu rriten flokët ne Milito, që këta te fundit te përgatisnin mbrojtjen e qytetit. Ne epokat e mëvonshëm spiunazhi u përdor nga te gjithë njerëzit që kërkonin pushtet ose dhe nga ata që donin ta ruanin atë.
 
Gjate luftesluftës për pavaresipavarësi te kolonive britanike ne Amerike, spiunazhi u përdor nga te dy paletpalët për te mbledhur informacione kryesisht te karakterit politiko-ushtarak. Ne revolucionin francez ruajalistetruajalistët pergjoninpërgjonin kundershtaretkundërshtaret dhe këta te fundit kishin njerëzit e tyre ne kampin e kundershtaritkundërshtarit.
 
Lufta e Pare BoteroreBotërore beri te njohur spiunen me te famshme femerfemër, me fundin e saj tragjik, Mata Harin. Revolucioni bolshevik i Tetorit 1917 që solli ne fuqi komunistet me Leninin ne krye, solli dhe krijimin e CHEKA-s, sigurimin e pare sekret sovjetik si vazhdimtare e Okhranas, shërbimit sekret carist. Pasi nderroindërroi disa emra nga CHEKA ne GRU, OGPU, NKVD etj, ne vitet '1950 ne kulmin e LuftesLuftës se Ftohte u riemertuanriemërtuan ne KGB e tmerrshme për tu kthyer mbas reniesrënies se komunizmit ne SVR.
 
Ne LIIB, spiunazhi u përdor gjeresisht nga te gjitha paletpalët nderluftuese. Gjermania kishte Abwehr dhe Gestapon, Anglia Inteligent Service, ShBA që deri ne vitin 1941 nuk kishin asnje lloj shërbimi sekret krijuan OSS, parardhesen e CIA-s, sovjetiket perdoren NKVD, Italia SIM-in etj.
 
Mbas LIIB, pothuajse te gjitha shtetet e botes kishin shërbimet e tyre sekrete, te cilat kryenin një lufte aktive kundra njëra tjetres, sipas interesave te shteteve perkatese. Lufte e cila ne shumicën e rasteve nuk gjykohet nese sa fizik apo armatim ka kundershtarikundërshtari, por sesa mundet te penetrohet, ti vidhet informata, te genjehet, ti behet loje e dyfishte, ti korruptohen agjentet etj. Lufte ne te cilën dy lojtaret kryesore ishin KGB dhe CIA, se bashku me partneret perkates. Cuditerisht kjo lufte nuk ka mbaruar akoma dhe sot e kësaj dite dhe deri me sot asnje pale nuk ja ka dale mbane te dali pa e pesuar, cuditerisht kjo lufte midis këtyre shërbimeve sekrete nuk ka pasur fitues,por vetëm te humbur. Ne postimet e meposhtme do te lexoni për historinë e disa prej shërbimeve sekrete, për veprimtarine e tyre te shkruar, agjentet kryesore, spiunet me te famshem dhe arritjet e tyre.
 
[[ar:تجسس]]

Menyja e navigimit