Ndryshimi mes inspektimeve të "Spiunazhi"

Jump to navigation Jump to search
23 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Lufta e Pare Botërore beri te njohur spiunen me te famshme femër, me fundin e saj tragjik, Mata Harin. Revolucioni bolshevik i Tetorit 1917 që solli ne fuqi komunistet me Leninin ne krye, solli dhe krijimin e CHEKA-s, sigurimin e pare sekret sovjetik si vazhdimtare e Okhranas, shërbimit sekret carist. Pasi ndërroi disa emra nga CHEKA ne GRU, OGPU, NKVD etj, ne vitet '1950 ne kulmin e Luftës se Ftohte u riemërtuan ne KGB e tmerrshme për tu kthyer mbas rënies se komunizmit ne SVR.
 
Ne LIIB, spiunazhi u përdor gjeresishtgjerësisht nga te gjitha palët nderluftuesendërluftuese. Gjermania kishte Abwehr dhe Gestapon, Anglia Inteligent Service, ShBA që deri ne vitin 1941 nuk kishin asnjeasnjë lloj shërbimi sekret krijuan OSS, parardhesenparaardhësen e CIA-s, sovjetiket perdorenpërdoren NKVD, Italia SIM-in etj.
 
Mbas LIIB, pothuajse te gjitha shtetet e botes kishin shërbimet e tyre sekrete, te cilat kryenin një lufte aktive kundra njëra tjetrestjetrës, sipas interesave te shteteve perkatesepërkatëse. Lufte e cila ne shumicën e rasteve nuk gjykohet nesenëse sa fizik apo armatim ka kundërshtari, por sesa mundet te penetrohet, ti vidhet informata, te genjehetgënjehet, ti behet loje e dyfishte, ti korruptohen agjentet etj. Lufte ne te cilën dy lojtaret kryesore ishin KGB dhe CIA, se bashku me partneret perkatespërkatës. CuditerishtÇuditërisht kjo lufte nuk ka mbaruar akoma dhe sot e kësaj dite dhe deri me sot asnjeasnjë pale nuk ja ka dale mbanembanë te dali pa e pesuarpësuar, cuditerishtçuditërisht kjo lufte midis këtyre shërbimeve sekrete nuk ka pasur fitues,por vetëm te humbur. Ne postimet e meposhtmemëposhtme do te lexoni për historinë e disa prej shërbimeve sekrete, për veprimtarineveprimtarinë e tyre te shkruar, agjentet kryesore, spiunet me te famshemfamshëm dhe arritjet e tyre.
 
[[ar:تجسس]]

Menyja e navigimit