Ndryshimi mes inspektimeve të "Provinca e Foxhës"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
'''Provinca e Foxhias''' (italisht ''Provincia di Foggia'') është një krahinë italiane e [[Pulia]]s me një popullsi prej 639.869 banorësh. Ajo është provinca e dytë më e madhe e Italisë, mbulon një sipërfaqe prej 6.965 km ² dhe përfshin 61 komuna. Provinca e Foxhias ka si kryeqendër qytetin e [[Foxhia]]s, popullsia e të cilit përbën një të katërtën e të gjithë krahinës në tërësi.
 
Provinca e Foxhias kufizohet në perëndim me [[Provinca e Kampobasos|Provincën e Kampobasos]] ([[Molise|Rajoni i Molises]]) dhe [[Provinca e Beneventos|Provincën e Beneventos]] ([[Kampania|Rajoni i Kampanias]]), në jug me [[Provinca e Avelinos|Provincën e Avelinos]] ([[Kampania|Rajoni i Kampanias]]) dhe [[Provinca e Potencës|Provincën e Potencës]] ([[Bazilikata|Rajoni i Bazilikatës]]), në jug-lindje me [[Provinca e Barletta-Andria-Tranit|Provincën e Barletta-Andria-Tranit]] dhe në lindje laget nga [[Deti Adriatik]]. Në territorin e provincës bën pjesë edhe arqipelagu i Ishujve Tremiti.
 
[[Kategoria:Provincat e Italisë]]
Anonymous user

Menyja e navigimit