Ndryshimi mes inspektimeve të "Lazër Radi"

Jump to navigation Jump to search
403 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Kutia Shkrimtar
| Emri = Lazër Radi
| Seksi = M
| Figura = Lazer Radi.jpg
| Madhësia e Figurës = 200px
| Prefiksi =
| Emri i lindjës =
| Datëlindja = [[29 janar]] [[1916]]
| Vendlindja = [[Prizreni|Prizren]]
| Datëvdekja = [[23 shtator]] [[1998]]
| Vendvdekja = [[Tirana|Tiranë]]
| Pseudonimi =
| Kombësia = Shqiptar
| Profesioni = Prozator, poet, përkthyes
| Zhanri = Prozë, poezi
}}
 
'''Lazër Radi''' lindi në [[Prizreni]]. Shquhet si publicist, prozator, poet e përkthyes.
 
1996, boton librin e dytë poetik “Shpresa vdes e fundit” dhe monografinë“Njeriu i rrugës së gjatë”
1997, i vdes e shoqja, Vitorja, me të cilën kishte ndarë vitet pafund të tmerrit komunist.
1997-1998, e megjithatë vazhdon të botojë përkthimet“Platoni, vepra”, dhe “Qytete dhe Fantazma” të Jovan Duçiqit, studimin I pari Gjyq Special në Shqipëri”, memorialin “Shqipëria në vitet ‘30”, vëllimin poetik“Anzavepoetik “Anzave të Sharrit” novelën“Apollogjia e Sokratit në Tiranë”. 1998, me humbjen e gruas dhe mërgimin e femijeve, shëndeti i tij vjen duke u rënduar gjithnji e më tepër, gjersa mbylli sytë mëngjesin e 23 shtatorit, ditën e daljes nga shtypi të librit që aq shumë e kish për zemër “Një verë me Migjenin”. 1998, Shoqata e të Përndjekurve Politikë i organizon një varrim madhështor.
 
== Burimet ==
7.597

edits

Menyja e navigimit