Ndryshimi mes inspektimeve të "Spiro Bellkameni"

Jump to navigation Jump to search
512 bytes removed ,  8 vjet më parë
U largua krejt përmbajtja e artikullit.
(U largua krejt përmbajtja e artikullit.)
{{pp}}
Spiro Ballkameni ishte komandant çete kombëtare në vitet 1908-1912. Lindi në Ballkamen.Ishte luftëtar me guxim të madh dhe gojëtar i shquar. Filloi luftën kundër osmanëve më 1905.
Luftoi rreptësisht kundër kishës greke në shërbim të Fanarit. Përjashtoi forcën e kishës nga Ballkameni e Negovani.“Tradhtia dinake dhe e poshtër rëmbeu një nga trimat me të shquarë. Veprat e tij janë të gjalla, Jeta, veprat atdhetare të Spiro Ballkamenit janë të ditura prej çdo shqiptari”
7.597

edits

Menyja e navigimit