Ndryshimi mes inspektimeve të "Inteligjenca"

Jump to navigation Jump to search
22 bytes added ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Most generally, the capacity to deal flexibly and effectively with practical and theoretical problems. Since peoples' capacities to do this vary with the problem, it may be doubted whether there is a useful level of abstraction at which one thing, intelligence, can be thought of as equally manifested in whatever logical, theoretical, practical, mathematical, linguistic, etc. successes we achieve. Nor is there much confidence left that intelligence tests measure any such general capacity, as opposed to measuring the subject's capacity to take intelligence tests, often of very specific and culturally peculiar kinds.-->
==Përkufizimet==
===Përkufizime të tjera===
 
== Përkufizimet ==
==Intelligjenca shoqërore==
=== Përkufizime të tjera ===
 
== Intelligjenca shoqërore ==
Intelligjenca sociale përbën aftësinë e krijimit të marrëdhënieve në mënyrë të vlefshme dhe të ftytshme shoqërisht të pranueshme. Përkufizimi i parë i konceptit i përket viteve [[1922]] falë studimeve të psikologut amerikan [[Edward Lee Thorndike]].
 
== Kryeradhe ==
==Mençuria shtazore==
 
== Mençuria shtazore ==
==Thënie==
 
* "''Mençuria është ajo që përdorim kur nuk dimë ç´të bëjmë''". - [[Jean Piaget]]
== Thënie ==
* "''Mençuria është ajo që përdorim kur nuk dimë ç´të bëjmë''". - [[Jean Piaget]]
* "''Nuk është e vërtetë se jam më i mençur, unë u qëndroj më gjatë problemeve mbi kokë''" - [[Albert Ajnshtajn]]
* "''Asgjë në botë nuk është e ndarë me kaq drejtësi se sa mençuria. Gjithkush beson, se ai ka mjaft prej saj.''" - [[Rene Descartes]]
 
== Shiko edhe ==
* [[Psikometrika]]
 
== Lidhje të jashtme ==
* {{it}}[http://www.ildiogene.it/EncyPages/Ency=intelligenza.html Mençuria]
 
[[Category:Psikologji]]
 
[[ar:ذكاء]]

Menyja e navigimit