Ndryshimi mes inspektimeve të "Rrethi i Librazhdit"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: simple:Librazhd District)
}} -->
{{Korniza|Librazhd District.svg|250px|right|Rrethi i Librazhdit}}
'''Rrethi i Librazhdit''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Rrethi bën pjesë në [[Qarku i Elbasanit|Qarkun të Elbasanit]]. Rrethi i KurbinitLibrazhdit ka 84,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 1,102 km² dhe kryeqendër [[Librazhdi]]n.
 
Kufizohet në veri me rrethet [[Rrethi i Bulqizës|Bulqizë]] dhe [[Rrethi i Tiranës|Tiranë]] në perëndim me [[Rrethi i Elbasanit|Rrethin e Elbasanit]], në jug me [[Rrethi i Gramshit|Rrethin e Gramshit]], në juglindje me [[Rrethi i Pogradecit|Rrethin e Pgradecit]] dhe në lindje me shtetin e [[Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë|Maqedonisë]]. Librazhdi ka një gjatësi kufitare prej 42km dhe ka tërësisht një reliev kodrinoro-malor. Relievin e bëjnë më të larmishëm fushgropat si ajo e Domosdovës në Përrenjas dhe ajo e Studnës me atë të Letmit. Lartësia maksimale mbi nivelin e detit është 2253 m në majën e Kuqe të malit Shebenik.
Anonymous user

Menyja e navigimit