Ndryshimi mes inspektimeve të "Genti"

Jump to navigation Jump to search
45 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.1) (roboti shtoj: sl:Gencij)
{{joref}}
{{për përmirësim}}
{{Vini Re!}}
'''Genti''' ishte mbret ilir që sundoi nga viti 181 [[p.e.s.]] deri në vitin 168 p.e.s. Ishte biri i mbretit [[Pleurati]]t (lat. Pleuratos) i cili u bëri rezistencë romakëve në zgjerimin e aspiratave të tyre në tokat Ilire. Genti ia arriti që të forcoje shtetin e tij politikisht, ushtarakisht si dhe ekonomikisht.
[[File:KingdomofGentius.png|thumb|right|Mbretëria e Gentit]]

Menyja e navigimit