Dallime mes rishikimeve të "Meteori"

Jump to navigation Jump to search
33 bytes added ,  9 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: lez:Алпан (астрономия); Ndryshime kozmetike
v (r2.7.1) (roboti shtoj: be-x-old:Мэтэарыт)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: lez:Алпан (астрономия); Ndryshime kozmetike)
[[FiguraSkeda:Meteor burst.jpg|thumb|300px|right]]
 
'''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizin brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonë, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
 
Meteorët kur bien në atmosferën e [[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
 
== Shiu Meteorik ==
Meteorët mund të shikohen pothuajse gjithë vitin por në kohë të caktuara të vitit ky aktivitet është më i madh dhe quhet [[Shi meteorik]]. Kjo zakonisht ndodh kur toka kalon në orbitën e Kometës. Toka ndjek të njëjtën rruge rreth diellit çdo vit kështu që gjithmonë kalon mbi gjurmët e kometës në të njëjtën pike të orbitës kështu që në mund të shikojmë shiun meteorik në të njëjtën kohë të vitit. Çdo meteor në shi mendohet se vjen nga e njëjta pike e qiellit që njihet me emrin '[[Radiant]]'. Çdo shi meteorik është emëruar në baze të konstelacionit ku mendohet se ndodhet radianti. Kështu për shembull [[Gemindis]] mendohet se rrjedh nga konstilacioni [[Gemini]] dhe [[Leonids]] mendohet se vjen nga [[Leo]].
 
[[categoryKategoria:astronomiAstronomi]]
 
[[ar:حجر نيزكي]]
[[la:Meteorites]]
[[lb:Meteorit]]
[[lez:Алпан (астрономия)]]
[[lt:Meteoritas]]
[[lv:Meteorīts]]

Menyja e lëvizjeve