Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjeografia e Gjermanisë"

Jump to navigation Jump to search
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.251.118 (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.251.118 (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
|}
 
==Hidrografia==
lumilumi
Gjermaninë e përshkojnë lumenjtë Ren (Rajna), Ems, Vezer dhe Laba. Rrjedhi prej pjesëve jugore të shtetit dhe gravitojnë në Detin e Veriut. Uji relativisht i mjaftueshëm gjat vitit, pjerrtësia e vogël, mundësia e mirë për lidhje me kanale I kanë mundësuar të shfrytëzohen për lundrim. Ujërat jugorë i mbledh Danubi, i cili Gjemaninë e lidhë me shum shtete të Evropës së Mesme
=== Pasuritë natyrore ===

Menyja e navigimit