Dallime mes rishikimeve të "Komedia Hyjnore"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
 
=== Në kryeqendër të veprës është vetë autori ===
[[Skeda:DanteflorenceCEL.jpg|thumb|350px|Varri pëkujtimor i Dantes në [[Bazilikza e Kryqit të Shenjtë|Bazilikën e Kryqit të Shenjtë]], Firence.]]
Nga njëra anë, bota që ai përshkruan është krijesë e tij, e imagjinatës së tij, mbështetur në teologjinë e krishtere dhe etikën pagane, nga ana tjetër, ai shëtit nëpër të si një kalimtar i rastit, në një kohë kur, siç thamë, vetë është gjyqtari, ndëshkuesi dhe njeriu që ka gjetur mënyrat më të përshtatshme të ndëshkimit.

Menyja e lëvizjeve