Dallime mes rishikimeve të "Gaboni"

Jump to navigation Jump to search
5 bytes added ,  10 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti ndryshoj: ts:Gaboni; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: sn:Gabon)
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: ts:Gaboni; Ndryshime kozmetike)
*Rassemblement National des Bûcherons (RNB)
 
=== Drejtat Njerzore ===
Burgjet e vendit jane te stermbushura dhe kushtet jane te mjerushme. Furnizimi me ushqim, me artikuj higjenik dhe ventilimi neper qelizat e burgut eshte i mangët. Sigurimi shendecor nuk eksiston fare.
Ne Gabon shume femi punojne, te cilet u trafikuan nga Togo, Benini dhe Nigeria.
Homoseksualiteti denohet penalisht, neqofte se shfaqet publikisht.
 
=== Politika e Jashtme ===
Aktualisht Gaboni perfaqesohet tek Oraganizaten e Kombeve te Bashkuara ne New York dhe ne Gjeneve nga misioni diplomatik ne Paris. Me tutje jane hapur ne vende jo-afrikane perfaqesi diplomatike ne [[Franca]], [[Britani te Madhe]], [[Italia|Itali]], [[SHBA]], [[Rusi]], [[Belgjike]], [[Brasil]], Kanade, [[Arabia Saudike]], [[Kina]], [[Libanoni]], [[Kora e Jugut]] dhe [[Japonia]].
 
[[tpi:Gabon]]
[[tr:Gabon]]
[[ts:GabonGaboni]]
[[tt:Габон]]
[[ug:گابون]]

Menyja e lëvizjeve