Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha (komunikim)"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti shtoj: vep:Kel')
'''Gjuha''' është mjeti kryesor i komunikimit të njërëzve dhe ka të bëjë më përdorimin e simboleve për t'u kumtuar mesazhe të tjerëve apo vetvehtes. Gjuha na lejon të shprehim ide që nuk kanë të bëjnë me të tashmen. Ne mund të bisedojmë për të shkuarën, për të ardhmen dhe për të tashmen.
Një nga pikat ku ne ndryshojmë prej kafshëve të ulta është aftësia jonë e zhvilluar për ta mësuar dhe për ta përdorur gjuhën me lehtësi.
 
'''[[Psikolinguistika]]''' është studimi psikologjik i mënyrës sesi i konvertojmë tingujt e gjuhës në simbole që kanë kuptim e që mund të përdoren për të komunikuar me të tjerët.
 
==Struktura e gjuhës==
 
'''''Gramatika''''' përfshin rregullat për tingujt, për sintaksën dhe për kuptimet e një gjuhe.
 
'''''Elementet themelore të gjuhës.''''' Gjuha përbhet nga tinguj kryesorë të të folurit që quhen fonema.
 
'''''Sintaksa''''' përbën nënsistemin e rregullave gramatikore që rregullon rendin e fjalëve në fjali.
 
 
 

Menyja e navigimit