Ndryshimi mes inspektimeve të "Abuxha"

Jump to navigation Jump to search
16 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti ndryshoj: my:အဘူဂျာမြို့; Ndryshime kozmetike
v (r2.6.4) (roboti shtoj: or:ଅବୁଜା)
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: my:အဘူဂျာမြို့; Ndryshime kozmetike)
[[FileSkeda:Abuja.jpg|thumb|250px|Abuja]]
'''Abuja''' është kryeqytet i [[Nigeria|Nigerisë]]. Ai është i vendosur në qendër të Nigeriasë në territorin Capital Federal (FCT). Abuja është një qytet i planifikuar, i cili është ndërtuar kryesisht në vitet 1980 dhe u bë zyrtarisht kryeqytetit i [[Nigeria]]së më [[12 dhjetor]] [[1991]], duke zëvendësuar rolin e kryeqytetit [[Lagos]]. Sipas regjistrimit të 2006, Capital Federal Territorit ka një popullsi prej 778.567 banorë.
 
[[mrj:Абуджа]]
[[ms:Abuja]]
[[my:အဘူဂျာမြို့]]
[[my:အဘူဂျာ]]
[[nl:Abuja]]
[[nn:Abuja]]

Menyja e navigimit