Dallime mes rishikimeve të "Talini"

Jump to navigation Jump to search
20 bytes added ,  8 vjet më parë
v
r2.7.3) (roboti shtoj: mzn:تالین; Ndryshime kozmetike
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: koi:Таллинн)
v (r2.7.3) (roboti shtoj: mzn:تالین; Ndryshime kozmetike)
Gjurmët e para të vendbanimeve të hershme datojnë rreth 5000 vjet më parë. Në 1050-ën u ndërtua fortesa në Toompea, pika më e lartë e Talinit. Duke qenë një pikë kyçe për tregtinë mes Rusisë dhe Skandinavisë, Talini ra pre e pushtimeve nga kalorësit Teutonikë, Danimarka, dhe Lidhja Hansaetike. Nga 1561-1710, Talini ishte nën pushtetin suedez. Nga 1710-1918, Talini ruajti autonominë ekonomike nën Perandorinë Ruse. Me marrjen e pavarësisë së Estonisë me 24 shkurt 1918, Talini u bë kryeqyteti i Estonisë. Qyteti vuajti gjatë luftimeve të Luftës së Dytë Botërore, ku një pjesë e mirë e tij u bombardua nga avionët sovjetikë. Gjatë viteve 70 popullsia e Talinit u dyfishua nga ardhja e shumë qytetarëve të Bashkimit Sovketik, kryesisht nga Rusia, Ukraina etj.
 
== Gjeografia ==
{{Wide image|TallinnPan.jpg|900px|Panorama e qendrës së Talinit}}
Talini ka një sipërfaqe prej 159.2 km². Talini gjendet në buzë të Gjirit të Finlandës, në veriperëndim të Estonisë. Talini ka dy liqene brenda vijës administative të qytetit, Liqeni Ülemiste (Liqeni i Sipërm) dhe Liqeni Harku. Talini furnizohet me ujë të pijshëm nga Liqeni Ülemiste i cili ka një sipërfaqe prek 9.6 km². Talini përshkohet nga Lumi Pirita në pjesën veriore të qytetit. Pika më e lartë e qytetit është 64 m mbi nivelin e detit dhe gjendet në pjesën jugore të qytetit, në Nõmme.
{{Kryeqytetet e Evropës}}
 
[[Kategoria: Estoni]]
[[Kategoria:Qytete në Estoni]]
[[Kategoria:Kryeqytete në Evropë]]
[[mt:Tallinn]]
[[myv:Таллин ош]]
[[mzn:تالین]]
[[nah:Tallin]]
[[nds:Revel]]

Menyja e lëvizjeve