Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

Jump to navigation Jump to search
88 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: pt:Salonica)
No edit summary
|shënim =
}}
'''Selaniku''' (grekgreqisht: Θεσσαλονίκη [thesaloniki]), është i dyti-qyteti i dytë më i madh i [[Greqia|GreqisëGreqi]]. Ajodhe ështëkryeqyteti i erajonit madhe dheMaqedonisë Qendrore, si rëndësishmedhe kryeqytet rajonini e [[Maqedonia (Greqi)|Maqedonisë]],Administratës për shkakDecentralizuarrëndësisë historikeMaqedonisë dhe pozitën e saj strategjikeThrakisë. Qyteti shtrihet përgjat Gjirit celularë Selanikut NË Nje Deri Do To gjatësi 17 km, përbëhet redaktorët Deri Do To 13 komunave.
 
Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e Greqisë.
 
Qyteti shtrihet përgjat Gjirit celularë Selanikut NË Nje Deri Do To gjatësi 17 km, përbëhet redaktorët Deri Do To 13 komunave.
 
Qyteti është i njohur për nga përmndoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët selaniku ka mbetë në kujtesë të hidhur sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përdjekur nga ushtritë sërbe gjat shek 19 dhe 20.

Menyja e lëvizjeve