Ndryshimi mes inspektimeve të "Krishtlindja"

Jump to navigation Jump to search
12 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: ko:크리스마스)
[[Skeda:The visit of the wise-men.jpg|thumb|right|220px|Adhurimi i të diturve.]]
[[Skeda:Genova-Chiesa di San Nicola da Tolentino-presepe.jpg|thumb|220px|''Pritja'' e ardhjes së Krishtit që paraqitet në një skenë të KrishtlindjesKrishtlindies, ku vërehet mungesa e statujzës së ''Jezusit fëmijë''.]]
[[Skeda:Christmas collage.PNG|thumb|220px|Pamje nga kremtimi i Krishtlindjes.]]
'''KrishtlindjaKrishtlindia''' (edhe "Kërshëndellat" apo shkurt "Kshnellat" ndër besimtarët katolikë) është një [[Festa|festë]] [[Feja|fetare]] e [[Krishterimi|krishterëkristianizmit]]. Të krishterëtKristianët e festojnë çdo vit më [[25 dhjetor]] ditëlindjenditëlindien e [[Jezusi|JezusJesus Krishtit]]; në [[Kisha ortodokse|kishat e Lindjes]] festohet më [[7 janar]], për shkak të [[Kalendari Julian|kalendarit Julian]]. Pas [[Pashkët|Pashkëve]] është festa më e rëndësishme për të krishterëtkristianët.
Ditëlindja e Krishtit (24-25 dhjetori) është thjeshtë simbolike, dhe nuk është menduar të jetë data e vërtetë e lindjes se Tij.
 
Rëndësia e ditës së KrishtlindjesKrishtlindies nisi të rritet dalngadalë pas kurorëzimit të [[Karli i Madh|Karlit të Madh]] në vitin 800, ditën e KrishtlindjesKrishtlindies.
 
Sot dita e KrishtlindjesKrishtlindies kremtohet me shfaqjen e skenës së lindjeslindies së [[Krishti]]t, [[Pema e Krishtlindjes|pemën e KrishtlindjesKrishtlindies]], shkëmbimin e [[dhurata]]ve dhe [[Kartolina]]ve, familjen e bashkuar,
dhe ardhjen e [[Shën Nikolla|Shën Nikollës]] apo [[Plaku i Vitit të Ri|Plakut të Vitit të Ri]] në prag të KrishtlindjesKrishtlindies apo mëngjesin e KrishtlindjesKrishtlindies. KrishtlindjaKrishtlindia është festa në të cilën të krishterëtkristianët dëshirojnë më shumë se kurrë paqe e dashuri në botë.
 
 
 
== Lindja e JezuJesus Krishtit ==
KrishtlindjaKrishtlindia është festa e lindjes së [[Jezusi]]t, i cili besohet nga të krishterëtkristianët si Biri i Perëndisë dhe [[Perëndia]] vetë e mishëruar, zbritur në tokë për të shlyer mëkatet e njerëzimit, dhe për ta kthyer atë në shtëpinë e Perëndisë. Sipas [[Ungjilli i Lukës|Ungjillit të Lukës]] dhe [[Ungjilli i Mateut|Mateut]], Jezusi lindi nga [[Shën Maria|Maria]] në [[Betlehemi|BetlehemBetleem]], ku ajo dhe i shoqi i saj [[Shën Jozefi|JozefiJosefi]] po pushonin rrugës për në vendlindjen e tyre, NazaretNazarèt, për të marrë pjesë në numërimin e mbarë popullsisë urdhëruar nga perandori August.
 
Për [[dishepulli|nxënësit]] e tij lindja e Krishtit është parathënë nga [[Profetësia|profetësi]] të ndryshme sipas të cilave [[mesia]] do të lindte nga shtëpia e [[Mbreti David|Davidit]] për të shpëtuar botën nga [[mëkati]].
 
== Data e lindjes se JezusitJesusit ==
Datëlindja e JezusitJesusit sipas të krishterëvekristianëve besohet të jetë 24-25 dhjetori edhe pse ka dyshime për datën e saktë të lindjes pasi që ajo nuk përmendet në Dhiatën e Re . Kjo feste është ndër festat më të dashura dhe të preferuara nga mbar bota krishterekristiane apo e thënë më ndryshe edhe si datë e paqes.
 
== Domethënia fetare ==
==Liturgjia==
=== Katolicizëm ===
KrishtlindjaKrishtlindia te katoliket festohet me 24-25 dhjetor per shkak te kalendarit gregorian.
 
=== Ortodoksi ===
Tek ortodokset dhe kishat e tjera lindore KrishtlindjaKrishtlindia festohet ne 8 janar per shkak te kalendarit julian.
 
=== Evangjelizëm ===
Anonymous user

Menyja e navigimit