Dallime mes rishikimeve të "Krem karamel"

Jump to navigation Jump to search
151 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Krem karamel.jpg|thumb|300px]]
'''Krem karamel''' është një ëmbësirë që përdoret në shum vende të bëts, gjithashtu edhe në [[Shqipëri]].
 
==Përgatitja==
Merret pak [[sheqer]], hidhet në tigan dhe vihet në [[Zjarri|zjarr]] derisa të shkrihet dhe të marrë ngjyrë të errët, por jo të digjet. Sheqeri i karamelizuar hidhet nëpër forma ose në tavën me korrent.
 
Në qoftë se krem karameli përgatitet në tavë me korrent, atëherë gjatë pjekjes ajo vendoset në një tavë tjetër me ujë të vakët. Kjo bëhet që ajo të mos piqet më tepër nga sa duhet dhe të mos lëshojë lëng. Në qoftë se nuk kemi kushte për ta vendosur tavën në ujë të vakët, atëherë shtohen vezë më tepër dhe piqet si zakonisht.
 
==Përbërsit==
Për 1 litër qumësht duhen :
* vezë : 5-6 kokrra,
* sheqer : 1 filxhan çaji,
85

edits

Menyja e lëvizjeve