Ndryshimi mes inspektimeve të "Lufta e Dytë Ballkanike"

Jump to navigation Jump to search
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: vi:Chiến tranh Balkan lần thứ hai)
== Lufta e Parë Ballkanike ==
 
Gjatë Luftës së Parë Ballkanike, Lidhja e Ballkanit, i përbërë nga Serbia, Mali i Zi, Greqia dhe Bullgaria, kishte arritur në ngarje nga Perandorinë Osmane nga provincat e saj evropiane (Shqipëria e Madhe, Maqedonia, Sanxhaku dhe Trakës), duke i lënë me osmanët vetëm Çatalca Galipoli dhe gadishuj. Traktati i Londrës, i nënshkruar më 30 maj 1913, e cila përfundoi luftën, pranoi fiton në perëndim të shteteve të Ballkanit të vijës Midia-Enosi se ishte vija kufitare midis Perandorisë Osmane dhe të aleatëve të tërhequr nga Midis simbolit Kıyıköy) për Enosi ( Enez), mbi një bazë Possidetis Uti, dhe krijoi një Shqipëri të pavarur.
Megjithatë, marrëdhëniet ndërmjet aleatëve fitimtarë ballkanikë shpejt përkeqësuar gjatë ndarjes së plaçkës, sidomos Maqedoni. Gjatë negociatave të paraluftës që kishte rezultuar në krijimin e Lidhjes Ballkanit, Serbia dhe Bullgaria nënshkruan një marrëveshje të fshehtë në 13 mars 1912 e cila përcaktuar kufijtë e tyre në të ardhmen, në ndarjen e Maqedonisë efekt veri midis tyre përgjatë vijës Palanka-së Ohrit Kriva (me të dyja qytetet do të bullgarëve). Kjo la shumicën e Vardarit Maqedonisë në duart e bullgarë. Në rast të një mosmarrëveshje të pasluftës, pjesa veriore ishte caktuar si një "zonë të diskutueshme" nën arbitrim rus dhe pjesës jugore nën kontrollin bullgar. Policy Bullgarisë ishte për të përdorur marrëveshjen që të limitojnë qasjen e Serbisë në Maqedoni, ndërsa në të njëjtën kohë duke mohuar ndonjë marrveshje te tille me Greqinë, duke besuar se ushtria e tij do të jetë në gjendje për të zënë pjesën më të madhe të jugut Maqedonisë dhe qytet të rëndësishëm portin e Selanikut përpara Gjyqit Grekët. Në këtë rast, gjatë luftës, serbët sukses në kapjen e një sipërfaqe shumë më në jug të kufirit të rënë dakord, për shkak të linjës Manastir-Gjevgjeli (të dyja në duart serbe). Në të njëjtën kohë, grekët ishin në gjendje të përparojë në veri, duke zënë Selanik pak para se bullgarët ardhur, dhe krijimin e një kufi të përbashkët me serbët.
 
Anonymous user

Menyja e navigimit