Dallime mes rishikimeve të "Argjipeshkvia katolike Tiranë-Durrës"

Jump to navigation Jump to search
v
Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri
v (r2.7.1) (roboti shtoj: zh:天主教地拉那-都拉斯總教區)
v (Ndryshim i emrit shqiperi në Shqipëri)
Kryedioqeza e Durresit ka patur në mënyrë të pandërprerë barinjtë e vet deri më Imzot Vinçens Prendushin që vdiq në burgun e Durrësit më 1949, më pas ndoqen Vikarët Dioqezanë Mons. Pjetër Dema, Don Luigj Gashi e Don Zef Bici dhe i fundit Don Ndoc Sahatçia i dioqezes së Lezhës. Në fillim të vitit 1967 të gjitha kishat e Shqipërisë u mbyllen, shumë u prishen e të tjera u përdoren për perdorime profane. Sigurisht të gjitha pronat e kishës janë sekuestruar nga shteti.
 
Më [[25 prill]] [[1993]] kur [[Papa Gjon Pali II]] vizitoi ShqiperinëShqipërinë, shuguroi edhe 4 Ipeshkvij, mes të cilëve Mons. [[Rrok Mirdita]] u emerua Arqipeshkëv Durrës–Tiranë. Më 26 janar 2002 u bë Kushtimi i Kishës Katedrale të Shën Palit në [[Tiranë]] nga Kardinal [[Angelo Sodano]] si perfaqësues i Papës. Atë ditë Arqidioqeza jone Durrës-Tiranë ka marrë prej Papës Gjon Pali II titullin Metropolitane dhe emri e saj ndryshonte në “Arqidioqeza Metropolitane Tirana-Durrës”. Mons. Rrok Mirdita ka marrë paliumin si Metropolit nga [[Papa Benedikti XVI]] më [[29 qershor]] [[2005]] në [[Romë]].
 
==Shiko edhe==

Menyja e lëvizjeve