Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

Jump to navigation Jump to search
v
Roboti: Konverton referencat pa titull, dhe vendos titullin e faqes nga eshte mare referenca
v (r2.7.2+) (roboti shtoj: sco:Ruhollah Khomeini)
v (Roboti: Konverton referencat pa titull, dhe vendos titullin e faqes nga eshte mare referenca)
 
== Rinia ==
Babai i Humeinit vdiq kur Homeini ishte vetëm 5 mujor. Në moshën 15 vjeçare vdiqën edhe nëna dhe halla e tij që e kishin kujdesur për Homeinin dhe Homeini më ishte e vetmuar. U edukua në shkolla të ndryshme Islamike, dhe në vitin 1992 u vendos në qytetin e [[Kum|Kum'it]]. Në vitin 1930 në shenjë përkujtimi për vendlindjen e tij, e mori mbiemrin Homeini<ref name=gjeneruar automatikisht1>http://tr.wikipedia.org/wiki/Ruhullah_Humeyni</ref>. Në vitin 1929 [[Betul Sakafi]] u martua me Homeinin. Kur u martua Humeini kishte 27 vjet ndërsa [[Sakafi Humeini]] 11 vjet. Kishin shtatë fëmijë, prej tyre dy vdiqën.<ref>http: name=gjeneruar automatikisht1 //tr.wikipedia.org/wiki/Ruhullah_Humeyni</ref>
 
== Veprimet Politike ==
Me pretendimin e pastërtisë së [[Islami|Islamit]], me qëndrim kundër perëndimorëve, me qëndrimin kundër Pehleviut ai fillo të fitonte simpatizuez në [[Irani|Iran]]. Në vitin 1950 e mori titullin [[Ajatollah]], dhe në fillim të viteve 60'ta e mori titullin e "Ajatollahut të Madhë" dhe arriti në pikën kulmore të Hierarkisë Shiite në [[Irani|Iran]].
 
Homeini u arrestua në vitin [[1963]] për shkak të qëndrimit të tij opozitar për qështjen e reformës tokësore të Shah'ut, ku parashihej të konfiskohen pronat e Organizatave Fetare, dhe për drejtat shtesë të grave. Pas arrestimit të tij filluan lëvizjet anti-shtetërore. Homeini mbeti një vit në burgim, dhe më pastaj u shpërngul në mërgim më [[4 Nëntor]] [[1964]].<ref>http: name=gjeneruar automatikisht1 //tr.wikipedia.org/wiki/Ruhullah_Humeyni</ref>
 
== Jeta në Mërgim ==
== Revolucioni Islamik i Iranit ==
Më [[1 Shkurt]] [[1979]] u kthye në [[Irani|Iran]] dhe u prit në një mënyrë madhështore. Homeini u zgjedh lideri religjioz i Revolucionit, dhe pas 4 dite ai caktoi një qeveri, dhe më [[1 Mars]] [[1979]] prap u vendos në [[Kum]]. Me Referandumin Kushtetues u vendos të formohet '''Republika Islamike e Iranit''', dhe Homeini u zgjodh si lideri politikor dhe religjioz i përjetshëm.
Homeini ishte serioz për krijimin e një [[Irani]] Shtet Islamik Teokratik. Përcaktimin e politikave shtetërore u morën sipër nga Imamët e vendit. Ndërsa Homeini luante rolin e arbitrit ndërmjet grupeve revolucionaliste, dhe në raste ku duhej të përdorte peshën e tij, ai ishte vendimmarrës. Regjimi i Homeinit hapën e parë e bëri duke u hakkmarrur nga opozitarët. Anëtarët e grupeve opozitare u arrestuan dhe u vritën sistematikisht. Mbulesa për flokët e grave u bë i detyrueshëm, muzika perëndimore dhe alkooli u ndalua, dhe u ekzekutuan dënimet në bazë të Sheriatit Islam. [[Shtetet e Bashkuara]] dhe [[Izraeli|Izraelin]] e quajti '''Shejtan''' dhe i ndërpreu të gjitha marrëdhëniet me këto dy shtete<ref>[http://www.yenidendogus.net/forum/bueyuek-thahsiyetler/19451-humeyni-kimdir.html Humeyni kimdir? - Yenidendogus<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>. [[Irani]] ende nuk e njeh shtetin e [[Izraeli|Izraelin]], por e emërton si '''Regjim Sionist'''.
Një grup militant më [[4 Nëntor]] [[1979]] në Tehran hyrën në Ambasadën Amerikane, dhe e murën peng 66 punëtorë të Ambasadës të shtetësisë Amerikane.

Menyja e navigimit