Ndryshimi mes inspektimeve të "Taxh Mahali"

Jump to navigation Jump to search
81 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Roboti: Konverton referencat pa titull, dhe vendos titullin e faqes nga eshte mare referenca
v (Zëvendësim ii stampës {{pp}} me {{për përmirësim}})
v (Roboti: Konverton referencat pa titull, dhe vendos titullin e faqes nga eshte mare referenca)
 
[[Skeda:TajMahal20080211-1.jpg|300px|thumb|Taxh Mahall]]
'''Taxh Mahalli''' njihet si një nga mrekullitë e botës 1630 dhe disa historianë perëndimorë kanë vënë në dukje që arkitektura e tij e bukur asnjëherë nuk është kaluar. Taxhi është monumenti më i bukur i ndërtuar prej Mogulëve, muslimanët e [[India|Indisë]]. Taxh Mahali është ndërtuar tërësisht prej mermeri të bardhë. Arkitektura e tij e bukur i kalon kufijtë e përshkrimit adekuat, veçanërisht gjatë lindjes dhe perëndimit të diellit. Taxhi duket sikur digjet nën dritën e hënës së plotë. Në një mëngjes me mjegull, vizitorët provojnë Taxhin sikur qëndron pezull nëse vrojtohet nëpërmjet lumit Jamuna<ref>[http://www.reocities.com/alcislam/civilizim/index.html Veshtrime ne Civilizimin Islam<!-- Roboti gjeneroi titull për referencën -->]</ref>.
 
== Historia e ndërtimit ==

Menyja e navigimit