Ndryshimi mes inspektimeve të "Data Link Layer"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.3) (roboti ndryshoj: sk:Vrstva dátového spoja)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
'''Data Link Layer''' ose '''Shtresa e Data Link''' është shtresa e dytë mbas [[Physical Layer|shtresës fizike]], në komunikimin e makinave në [[Rrjeti kompjuterik|rrjetat kompjuterike]].
 
== Funksionet e dizajnit të Data Link Layer ==
Data Link ka një sasi të funksioneve specifike për të cilat kujdeset. Këto funksione përfshijnë:
# Kujdesin për interfejsin e shërbimeve të definuara mirë (en:''well-defined'') për [[Network Layer|shtresën e rrjetit]],
# Rregullimin e ndërprerjeve (en:''errors'') gjatë transmetimit
# Rregullimin e të dhënave për pranuesit e ''ngadalshëm'', që të mos tejmbushet me të dhëna nga dërguesi i ''shpejtë'' <ref name="tanenbaum">{{cite book| author = Andrew S. Tanenbaum| last = Tanenbaum| first = Andrew| title = Computer Networks 4th Edition| year = 2003| publisher = Prentice-Hall| isbn = 978-0-13-066102-3 }}</ref>.
 
Për të përmbushur qëllimin shtresa Data link merr paketat nga shtresa e rrjetit dhe i ndan ato në "''frame''" pët transmetim (transportim). Secili frame përmban "''frame header''" koka, "''payload field''" pjesa kryesore e të dhënave, dhe "''frame trailer''" <ref name="tanenbaum"/>.
 
== Burimi ==
{{reflist}}
 

Menyja e navigimit