Dallime mes rishikimeve të "Qarku i Shkodrës"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.7.208 (diskutimet) në versionin e fundit nga Luckas-bot.)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
| Figura2 = < Pamje tipike nga qarku. >
| Numri_i_Rretheve = 3
| Emri_i_Rretheve = [[Rrethi i Malësisë së Madhe]]<br />[[Rrethi i Pukës]]<br />[[Rrethi i Shkodrës]]
| Kryetari = [[Maxhid Cungu]]
| Kryeqendra = [[Shkodra]]
 
== Prefektura e Shkodrës ==
Shteti shqiptar në formën e organizimit të tij, përveç pushtetit lokal të zgjedhur direkt nga zgjedhësit, ka edhe një përfaqësues shtetëror, në formën e një pushteti paralel, kontrollues të politikave shtetërore. Ky është institucioni i Prefektit të Shkodrës, i cili ka edhe dy nën-prefektë në Rrethet [[Malësia e Madhe|Malësi e Madhe]] dhe [[Pukë]]. Roli i Prefektit është më shumë mbikqyrës dhe raportues. Ai është tuitullari më i lartë shtetëror në formët e organizimit - përfaqësuesi i shtetit tek pushteti lokal. Përveç Qarkut të Shkodrës dhe [[Prefekti|Prefektit]]t, forma e organizimit përmban edhe Bashkësitë dhe Komunat, e cila në formën e saj organizative është ekzekutivi. Kështu kemi Bashkësinë e Shkodrës, të Koplikut dhe të Pukës, si dhe një numër komunash, të cilat drejtojnë punët në zonat përkatëse.
 
== Galeria ==

Menyja e lëvizjeve