Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Namibisë"

Jump to navigation Jump to search
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Relievi]] i Namibisë përbëhet kryesisht nga rrafshnaltat, përgjatë bregdetit gjendt shkretëtira e Namib dhe në lindje shkretëtia Kalahari. Pika më e ultë e relievit 0 m është përgjatë bregdetit në oqeanini Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,606 metrave në Konigstein ([[Gjuha angleze|ang.:]] Konigstein ).
 
Si [[Pasurit natyrore|pasurit natyrore]] të Namibisë sipas [[CIA-Factboock]] llogariten të jenë : [[Diamanti|Diamante]], [[Bakri]] ''(Cu)'', [[Urani]] ''(U)'', [[Ari]] ''(Au)'', [[Plumbi]] ''(Pb)'', [[Kallai]] ''(Sn)'', [[Litiumi]] ''(Li)'', cadmium, zinc, [[Kripa]], [[vanadiumi]] ''(V)'', [[Gazi natyrorë]], [[Prurja e ujit]] dhe [[Peshkimi]], ku duhet pasur parasyshë që llogarite të ketë edhe rezeva [[Vajguri]], [[Qymyri]], dhe [[Hekuri]] ''(Fe)''. Si [[Toka e punueshme|tokë e punueshme]] llogaritet të jetë diku 0.99 % e sipërfaqes së vendit.
 
{{gjeo-cung}}
{{Afrika-gjeo}}
 
[[CategoryKategoria:Gjeografia e shteteve|Namibia]]
 
[[af:Geografie van Namibië]]

Menyja e lëvizjeve