Ndryshimi mes inspektimeve të "Lumi i Ebros"

Jump to navigation Jump to search
12 bytes removed ,  8 vjet më parë
v
Robot: ndryshime kozmetike
v (r2.7.2) (roboti shtoj: fy:Ebro)
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Skeda:Zaragoza shel.JPG|thumb|Ebroja në [[Zaragoza|Zaragozë]]]]
'''Ebroja''' ([[Gjuha spanjolle|spanjisht]] dhe [[Gjuha portugeze|portugalisht]] '''Ebro'''; [[Gjuha katalane|katalanisht]] ''Ebre'', nga [[Gjuha latine|latinishtja]] ''Iberus'', ndoshta e marrë nga [[Gjuha baske|gjuha baske]] ''ibar'', çfarë domethënë "luginë, luginë lumi") është një lum i gjatë në verilindje të [[Spanja|Spanjës]]. Me rreth 925 kilometra ai është lumi i dytë sipas gjatësisë në [[Gadishulli Pirinej|gadishullin Pirinej]] (pas lumit [[Tajo]]). Zona ujëmbledhëse numëron 83.093 kilometra katrorë. Qyteti më i madh gjatë lumit është [[Zaragoza]] në [[Aragonia|Aragoni]].
 
Ebroja rrjedhë në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]] në mes të qyteteve të [[Barcelona|Barcelonës]] dhe [[Valencia|Valenciës]].

Menyja e navigimit