Dallime mes rishikimeve të "Libia"

Jump to navigation Jump to search
16 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.7.2+) (roboti ndryshoj: mr:लीबिया)
{{KUTIALibia}}
'''Libia''' ndodhet në pjesën veriore të [[Afrika|Afrikës]] dhe përgjatë pjesën veriore të vendit ka dalje në [[Deti Mesdhe|Detin Mesdhe]]. Përndryshe sipërfaqja e këtij vendi kufizohet në lindje me [[Egjipti]]n, në jug-perëndim një pjesë të vogël me[[Sudani]]n, në jug me [[Çadi]]n e [[Nigeri]]n, në pjesën perëndimore me [[Algjeri]]n dhe në pjesën veri-perëndimore me [[Tunizi|Tunizinë]] pas së cilit vije vija bregdetare në Detin Mesdhe.
== Historia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Historia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Historia]]'''''
<!--interwiki-->
'''Tekst i trashë'''
 
[[Kategoria:Libi|*]]
148

edits

Menyja e lëvizjeve