Dallime mes rishikimeve të "Bushatllinjtë"

Jump to navigation Jump to search
36 bytes removed ,  8 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Robot: ndryshime kozmetike)
[[Skeda:[[Skeda:Shembull.jpg--'''']]Kane qenë një familje feudalësh në Shkodër. Emri lidhet me fshatin [[Bushati|Bushat]]. Prej luftës 20-vjeçare ndërmjet dy rivalëve të mëdhenj të [[Shkodra|Shkodrës]] (Begollajve dhe Çaushollajve), përfitoi Mehmet Bej Bushtalliu. Kështu nisi jetën Pashallëku i Shkodrës nen sundimin e Bushatllinjve, me themelues Mehmet Bushtalliun. Ai shuajti konfliktet dhe vuri qetësi në pashallëk. Përfitoi nga [[Lufta e Iº Ruso-Turke]] (1768-1774) dhe ushtroi autoritet mbi Shqipërinë Lindore (përfshi Kosovën Qendrore e deri në [[Ohri|Ohër]]).
Djali i parë i tij, Mustafai në pamundësi për të mbrojtur kufijtë e zgjeruar, ra në grackën e sulltanit dhe shkoi në More, në shtypje te kryengritjes greke, ku dhe u helmua me 1778.
 
148

edits

Menyja e lëvizjeve