Ndryshimi mes inspektimeve të "Allahu"

Jump to navigation Jump to search
8 bytes added ,  8 vjet më parë
v
Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.
v (roboti largoj: sa:अल्लाह (deleted))
v (Zëvendësim automatik i thumb me parapamje.)
[[Skeda:Dcp7323-Edirne-Eski Camii Allah.jpg|thumbparapamje|Kaligrafi e fjalës ''allāh'' në Eski Cami (xhami), [[Edrene]] (Adrianopojë)]]
'''Allahu''' ([[Gjuha arabe|arabisht]] الل = allāh) është fjala arabe për ''[[zoti]]n.''
 
 
== Allahu në fenë islame ==
[[Skeda:Flag of Saudi Arabia.svg|thumbparapamje|[[Shehadeti|Shpallja e besimit]] të fesë islame si shkrim në flamurin e Arabisë Saudite.]]
 
Nga 114 suret e kuranit, 113 fillojnë me [[basmala]]n. [[Shpallja e besimit|Njohja]] e ''allahut'' si i vetmi zot, [[Shehadeti|shahada]], është një nga [[Feja islame#Pesë shtyllat|pesë shtyllat e fesë islame]]. Kur [[Myslimani|myslimanët]] flasin për zotin ose ''allahun'', shtojnë shpesh edhe shprehjen „qoftë i lëvduar dhe i lartë“ (arabisht سبحانه وتعالى = subḥanahu va ta'ālā).

Menyja e navigimit